3B City GML

Kat irtifakı için üç boyutlu sayısal yapı

İşlem Akışı Ücretler
3bsym city gml kat irtifak sayısal yapı modeli
Nasıl Yapılır?

Bir Bakışta 3BSYM

Kat İrtifak Kurulumu Başlangıcı

Ruhsata esas onaylı mimari projenin kat irtifak projesi haline getirilmesi gerekmektedir. Kat irtifak projesinde bağımsız bölüm numaraları, bağımsız bölümlerin brüt ve net alanlarının belirtilmesi gerekmektedir.

Kat İrtifak Projesi ilgili belediyesince onaylandıktan sonra aşağıda belirtilen gerekli dökümanlarla birlikte firmamıza müracaat ederek doğrulama kodu süreci başlatılır.

Eloğlu Harita Olarak Kat İrtifakı kurulumunuzda hızlı ve doğru çözümler üretiyor, gerekli yönlendirmeler yaparak sürecinizi hızlandırıyoruz.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanlığı tarafından yayımlanan 01.09.2021 tarihli ve 2021/4 sayılı "Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti" konulu Genelge ile birlikte üç boyutlu sayısal yapı modeli zorunlu hale gelmiştir.

Üç Boyutlu Sayısal Yapı Modeli İçin Gerekli Belgeler

Kat İrtifakı kurulumuna yönelik hazırlanacak üç boyutlu sayısal yapı modeli hazırlanabilmesi için aşağıdaki belgelerin temin edilmesi gerekir.

1- Taşınmaz Kimlik No: Taşınmaza ait tapu senedinde veya web tapudan alınacak tapu kaydında bulunur.

2- Yapı Aplikasyon Projesi: Ruhsat aşamasında Harita Mühendisi tarafından hazırlanan arsa ve binanın koordinatlarını içeren belge yada sayısal dosyası.

3- Kat İrtifak Projesi: Hazırlanan kat irtifak projesinin AutoCAD (DWG) dosyası

4- Numarataj Kaydı: Yapının adres kayıt sisteminde bulunabilmesi için gerekli adres bilgisi. (Bağımsız bölüm kimlik numaraları ve numarataj kimlik numaraları bu bilgi ile tarafımızdan temin edilecektir.)

5- Mimari Proje Onay Tarihi: Ruhsat aşamasında onaylanan mimari projenizin onay tarihi. Onaylı mimari proje kapak sayfasından temin edilebilir.

Süreci hızlandırmak için Kat irtifak projesini ilettiğinizde çalışmalara başlar ve işin zaman alan kısmını tamamlayıp diğer evrakları temin ettikçe tarafımıza gönderebilirsiniz.

Doğrulama Kodunun Oluşturulması

Gerekli belgeler kullanılarak yaptığımız çalışma sonrası .gml formatında bir dosya oluştururuz. Örnek: M-452146521-A.gml

Bu dosya içeriğinde yapınıza ait tüm bilgiler bulunur. Tapu bilgileri, bağımsız bölüm ve numarataj kimlik numaraları, Kat kotları, bağımsız bölümlerin, odaların, kapı ve pencerelerin kot ve koordinatları gibi. .

.gml dosyası oluşturulduktan sonra Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Doğrulama Sayfasına (https://3dbinadogrula.tkgm.gov.tr/) yüklenerek doğrulama süreci başlatılır.

Gml dosyası TKGM standarlarına göre hazırlanır. Doğru hazırlanmayan dosyalar doğrulama sürecinden geçemez ve doğrulama kodu oluşturulamaz.

Kat İrtifak İçin Üç Boyut Harita

Sorunsuz Doğrulama

Doğrulama sürecinden başarı ile geçen dosyamız sisteme kaydedilerek 6 karakterli bir doğrulama kodu üretilir. Validasyon raporu ile birlikte tarafınıza iletilerek belediye süreci başlatılır.

Belediye Başvuru Süreci

Tarafımızdan üretilen doğrulama kodu aşağıda belirtilen belgelerle birlikte belediyeye sunulur.

Belediye tarafından istenen belgeler:

1- 3BSYM Doğrulama Kodu
2- Onaylı Kat İrtifak projesinin taranmışı
3- Yapı Ruhsatı
4- Onaylı Yapı Aplikasyon Projesi
5- Sayısal Yapı Aplikasyon Projesi (Zip dosyası ile sıkıştırılmış olacak)
6- Yönetim Planı

Görevli belediye personeli doğrulama kodunu sisteme girerek yapının üç boyutlu görselini inceler. 3BSYM ile oluşturulan model ile kat irtifak projesindeki numaralandırmaları ve bağımsız bölüm alanlarını kontrol eder, hata tespit etmesi durumunda dosyayı iade eder, hata yok ise bir sonraki aşamaya geçilir. gml dosyasının mimari proje ile uyumlulugu bu noktada önemlidir.

Web Tapu erişimi olan belediye personeli taşınmazınız için yeni kayıt oluşturarak yukarda listelenen belgeleride sisteme yükleyerek Kadastro Müdürlüğüne gönderir.

Kadastro müdürlüğüne gönderim yapıldığında SMS olarak tarafınıza takip numarası gönderilir ve sonraki süreci bu numara ile web tapu üzerinden takip edebilirsiniz.

Kadastro Kontrolü ve Tapu

MEGSIS üzerinden kadastro müdürlüğüne gelen dosya kontrol mühendisi tarafından koordinat ve ruhsat incelemesine tabi tutulur.

Öncelikle onaylı yapı aplikasyon projesi formatı kontrol edilir. Yapı aplikasyon projesininde kullanılan parsel koordinatları arşiv koordinatları ile karşılaştırılır.

Yapı aplikasyon projesi ve koordinatlarında hata yok ise sistemden Validasyon raporu indirilerek yapı aplikasyon projesindeki bina koordinatları ile validasyon raporundaki bina koordinatları karşılaştırılır.

Deneyimli teknik personelimiz ile üç boyutlu sayısal yapı modelleri oluşturuyor kat irtifakınızın problemsiz ve hızlı bir şekilde kurulmasını sağlıyoruz.

Zip içinde gönderilen yapı aplikasyon projesi parsel sorguda gözükecek formata getirilerek sisteme yüklenir ve tescil için Tapu Müdürlüğüne gönderilir.

Ücretler

Teklif Alın

Ücretlendirmeler yapıda bulunan bağımsız bölüm sayısı ve toplam inşaat alanına göre belirlenmektedir. Birden çok blok olan taşınmazlar için blok bazlı ücretlendirme yapılmaktadır.

Yapı sayısı, Bağımsız Bölüm sayısı ve Toplam inşaat alanı bilgilerini bildirerek fiyat teklifi alabilirsiniz.

0 352 222 35 64

Eloğlu Harita Emlak Ltd Şti

Kayseri Melikgazi 3808-688 No.lu Lihkab

3bsym, Kat İrtifak Kurulumu, Üç Boyutlu Sayısal Yapı Modeli, City Gml, Kar İrtifak Üç Boyut

Sizi arayalım

İletişim İçin

Adres

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh 26/E Melikgazi Kayseri

0 352 222 35 64

Yol Tarifi Edin