HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

07 Aralık 2018

Selamün aleyküm bizim köyümüzde içine 25 sene önce yapılmış bir evimiz var. Evin elektrik ve su aboneliği var. Tapumuz yok. İmar affı için başvuru yaptık ödememizi de yaptık. Bundan sonra tapuya mı gideceğiz yoksa başka yere mi.

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 07 Aralık 2018

  Merhaba Hilmi Bey;

  Öncelikle E-devlet üzerinde başvuru yaptığınız alanda tanımlanmış Yapı Kayıt Belgenizi indirerek çıktısını almanız ve muhafaza etmeniz gerekmektedir. Bu belge artık evinize ait mesken ruhsatıdır.


  Tapumuz yok demişsiniz

  Eğer arsa tapusu size ait ancak ev tapuya işlenmemiş ise Bir Harita Mühendisi tarafından yukarıda anlatıldığı üzere Zemin Tespit tutanağı hazırlatarak sonrasında tapuya müracaat etmeniz gerekmektedir.


  Eğer arsa tapusu da size ait değil hazine arazisi ise yine bir harita mühendisi tarafından hazırlanacak Zemin tespit Tutanağı Ek 2 ile Çevre şehircilik müdürlüğüne müracaat ederek hazine arazisinin tarafınıza satışını talep etmeniz gerekmektedir.


  Her iki durumda da işin başlangıcı Harita Mühendisidir. Yapı Kayıt Belgeniz ve Arsa tapunuzla bir harita mühendisine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Beğen
  0

Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2019