HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

05 Aralık 2018

İki katlı evim var. Yapı kayıt belgesi aldım yalnız iki kati ayrı göstermedim tek tapuda gösterdim. Bazıları kat1 ve kat2 şeklinde iki adet bağımsız bölüm olarak kayıt belgesi almış bende bir tane aldım iki daire için.

Abone olurken ikinci kata abone olacağım. Birinci katın abonesi var ikinci kata abone olurken tek kayıt belgesi olduğu için abone olurken sıkıntı olur mu?

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 05 Aralık 2018

  Merhabalar

  Yapı kayıt belgesi müracaatı bağımsız bölümler için ayrı ayrı yapılabileceği gibi ana yapı için tek müracaatla da alınabilmektedir.


  Eğer yapınızdaki daireler ortak kullanılan tek bir daire (alt kat üst kat tek kişi tarafından kullanılıyor ise) ise tek müracaat yeterlidir, ancak her kat için ayrı daire tapusu çıkarmak isteniyorsa bağımsız bölüm sayısını 2 belirterek yine tek müracaat ile başvurunuzu yapabilirsiniz.


  Bağımsız bölüm sayısı çıkarmak istediğiniz daire tapusu kadar olmalıdır. Abonelikten kastettiğiniz su ya da elektrik aboneliği ise ve ayrı saat ya da sayaç taktırmak istiyorsanız iki bağımsız bölüm gösterip tek müracaatta yapmanız yeterlidir.


  Müracaatınızı yaptınız ve paranızı ödemiş olsanız dahi alanlarda bir değişim olmadığı için E-Devlet üzerinden sisteme girerek düzenleme yapabilir iki bağımsız bölüm olarak gerekli düzeltmeyi yaptığınızda ilave ücret çıkmayacağı için 2-3 gün içinde yeni yapı kayıt belgenizi yine aynı alandan alabilirsiniz.

  Beğen
  0

Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2019