HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

29 Kasım 2018

İlginiz için tesekkurler

Her yerde aradım bulamadım

1. Sorum; Köy alanında ev yaptım köy karar defterinde işli, kapı numarası mevcut elektrik bağlı. Köy karar defterinde işli olmasından dolayı imar barışına girmek zorunda mıyım?Köyde 100 e yakin hane var 3 kişi başvurduk bizde yapmasak mı özel idareden bir cevap alamadık?


2. Sorum; Ev 141 metre kare eve bitişik odunluk var 15 metrekare fakat girişler ayrı imar barışına müracaat etsek evle birleştirip 156 mi yapmalıyım yada 141 metre kare 1 ve 2 katli ev diye başvurup odunluk için 15 metrekare tarımsal basit yapı mı demeliyim ayrıca odunluk mecburi mi bana avantajı ne olur?


Köy yerindeyim durduk ere para vermek istemiyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 29 Kasım 2018

  Merhabalar

  İmar barışına müracaat edildiğinde yapı için ruhsat almış olursunuz. Köy karar defterinde kayıtlı olması ruhsat yerine geçmez. Sadece belli bir izin dahilinde yapının yapıldığı kaçak olmadığı anlamı taşır. Ev için elinizde ruhsatınız olsun istiyorsanız imar barışına müracaat ederek Yapı Kayıt Belgenizi almış olursunuz.


  İkinci sorunuz için müracaat yapacaksanız birleştirip 156 metrekare yazmanız daha doğru olacaktır, ayrı ayrı müracaat yapsanız da sorun olmaz. Tarımsal basit yapı tarım alanlarındaki yapılar içindir kömürlük bu kapsama girmez.


  Köy yerlerinde elektriği bağlı kapı numarası bulunan bir yapı için imar barışına müracaat etmenin çok gereği olduğunu düşünmüyorum. Kişisel tercih olarak müracaat edip etmemek sizin kararına kalan bir durum.

  Beğen
  Bu yorumu 1 kişi beğendi
  1

Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2019