HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Alınır Nelere Dikkat Edilmeli

17 Ekim 2018

Sayın Eloğlu

Yukarıdaki arkadaşa mirasçı olarak başvurabilirsiniz demişsiniz ama il müdürlüğü ölmüş kişinin üstüne ve kendi üzerinize olmayan bir yer için başvuramazsınız diyor.

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 17 Ekim 2018

  İmar barışı süreci iki aşamadan oluşmaktadır.

  Birinci aşama Yapı Kayıt Belgesi müracaatı ve ödeme yapılması sonrası yapı kayıt belgesinin temin edilmesidir. Bu işlem yapıldığında yapınız ruhsatlanmış koruma altına alınmış olacaktır. Tamamen beyan üzerinedir ve yanlış beyanda bulunulması verilen yapı kayıt belgesinin iptal edilmesine neden olacaktır. Zaman içinde versasel ilamı ve intikal işlemi yapıldığında kriterler tamamlanmış yapı kayıt belgesi yasallaşmış olacaktır.

  İkinci aşama ise yapınızın tapuya tescil edilmesi sürecidir. Tapuya tescil sürecinde parselinizin niteliği değişip üzerindeki yapı da nitelik kısmında tanımlanarak kayıt altına alınmış olacaktır. BU aşamada işlem yapmak için yasal zorunluluklar yerine getirilecek ve ilgili konu için söz konusu işlem akışı ve diğer hissedarların muvafakatı alınmadan işlem yapılamayacaktır.

  Yorumlarda bahsettiğimiz gibi "veraset ilamını çıkararak tapuda intikal işlemlerini gerçekleştirdikten sonra müracaat etmeniz işlem akışı olarak doğru olacaktır" ibaresi işlem akışının doğru yönteminin çevre şehircilik çalışanlarının söylediği gibi olmasıdır ancak çözüm anlamında bizimki bir yorumdur. Ve bu şekilde yapılan örneklere bakılarak ifade edilmiştir.

  Beğen
  0
 • Osman 18 Ekim 2018 

  Merhaba .yarisi bize ait olan parselde 2 yapi var biri bize ait digeri baskasina. Sadece kendi binamiz icin basvurabilir miyiz yoksa obur bina icinde mi basvurmaliyiz.sonra diger hissedara rucu edilir mi odeme icin.tesekkurler

  Beğen
  0
 • Eloğlu Harita 18 Ekim 2018

  @Osman yorumuna yanıt olarak

  Herkes kendi tarafı için ayrı ayrı müracaat etmeli. Parsel alanına tapudaki hisse miktarınızı yazmalısınız.

  Beğen
  0

Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2019