HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Alınır Nelere Dikkat Edilmeli

16 Ekim 2018

Babam 2005 yılında vefat etti ve biz 5 kardeşiz. Babamın üzerine kayıtlı 3800 metrekare ada ve parsel numarası olan bağ arsası var ve üzerine bir 60 metre kare ev yapmış.

Sorum su: Ben diğer kardeşlerimden onay almadan imar affına başvurabilir miyim? Tapu üzerime değil. Mirası henüz paylaşmadık.

Teşekkürler 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 16 Ekim 2018

  Kardeşlerinizle aranızda miras paylaşımını gayri resmi olarak yaptıysanız ve o ev kardeşler arasında da size ait olduğu onaylanıyorsa yasal varis olduğunuz için müracaat yapabilirsiniz. 


  Yapı kayıt belgeleri kişi adına değil ada ve parsel numarasına çıkmaktadır.

  Eğer gayri resmi olarak miras paylaşımı yapmadıysanız yine başvuruyu yaparsınız ancak ev için müracaatı yapmış olmanızdan dolayı bir hak sahibi olmaz ileriye dönük evi ruhsatlandırmış ve masrafları siz yapmış olursunuz.  Miras paylaşımında ev diğer kardeşlerinize de düşebilir. 


  Tapuya tescil ettirme aşamasında ise bütün kardeşlerden yani bütün hissedarlardan muvafakat istenecektir.

  Beğen
  Bu yorumu 2 kişi beğendi
  2
 • Ercan 16 Ekim 2018 

  @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

  2005 yılında babamız vefat etti ama biz o günden beri veraset ilanı vermedik hic birimiz.Şuan imar barisina başvurmak için veraset ilanına başvurup tapu müdürlüğünden tapuyu uzerimemi intikal ettirmeliyim .Diğer sorumda 2005 yılından bu zamana veraset ilanı çıkarttırmadigimiz için simdi cikarirsam geç kalındığı için cezası varmı.Teşekkürler ilginiz icin

  Beğen
  Bu yorumu 1 kişi beğendi
  1
 • Eloğlu Harita 16 Ekim 2018

  @Ercan yorumuna yanıt olarak

  İmar barışı müracaatları vatandaşın beyanına dayalı olarak yapılmakta ve beyanının doğru olduğu kabul edilmektedir. Herhangi bir evrak gerekmemektedir. Ancak veraset ilamını çıkararak bununla tapuda intikal işlemlerini gerçekleştirmeniz işlem akışı olarak doğru olacaktır ancak bu işlemi yapmasanız da başvurunuza engel değildir. Sonuçta bu işlemleri yaptığınızda o parsel sizler adına hisselendirilecektir.

  Veraset ilamı çıkarmak için herhangi bir kanuni bir süre olmayıp; yasal mirasçılar istediği zaman veraset ilamını çıkarabiliyor. Veraset ilamı; 01.10.2011 tarihinden itibaren sulh hukuk mahkemesinin yanı sıra noterlerden de alınabiliyor. 

  Beğen
  Bu yorumu 2 kişi beğendi
  2

Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2019