HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

06 Eylül 2022

Merhaba rahmetli dedemin üstüne çıkartılmış yapı kayıt belgesi var. Yalnız bu yapının üstüne iki kat çıkılmış evler var, haliyle tapusuz. Bu evlerin tapularını alabilmemiz için neler yapılması gerekiyor? Rica etsem.

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 08 Eylül 2022

  Merhabalar

  Dedenizin üzerine olan yapı kayıt belgesinin öncelikli olarak varisler adına geçmesi gerekmektedir. Bunun için il çevre şehircilik müdürlüğüne müracaat edilebilir. 


  Dedeniz tek katlı iken yapı kayıt belgesi çıkarmış ve sonradan üzerine iki kat daha çıkılmış ise sadece zemin kat için tapuda işlem yapabilirsiniz. Diğer katlar kaçak olmaya devam eder.


  İl Çevre şehircilik müdürlüğüne yapı kayıt belgesinin varisler adına geçmesi için müracaat edildiği aşamada yapı kayıt belgesindeki toplam inşaat alanını artıracak şekilde diğer katları da dahil ederek yapı kayıt belgesi güncellenebilir ise tüm katlar için tapuda işlem yapılabilir hale gelecektir.


  Öncelikle yapı kayıt belgesinin varisler adına geçmesini sağlamanız gerekiyor sonrasında şehrinizde bulunan bir harita mühendisine tapunuz ve yeni yapı kayıt belgenizle giderek teknik incelemenizi yaptırmanız gerekmektedir.

  Beğen
  Bu yorumu 1 kişi beğendi
  1
 • İlke 08 Eylül 2022 

  @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

  Yapı Kayıt Belgesine zemin katla birlikte üstündeki iki katta dahil edilmek üzere ölçü verilmiş. Ozaman direk Haritacılarla görüşmemiz gerekiyor öyle mi?
  Beğen
  0

Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2023