HKMO Logo

HKMO Fiyat Hesabı

Yapı Denetim Maliyet Hesabı

Yapı Denetim Maliyeti Hakkında Daha Fazla Bilgi

Yapı Denetim Ne demektir?
Yapı sahibi tarafından plan ve projelerin hazırlatıldıktan sonra kanun gereği bir müteahhitle anlaşmak zorundadır. Veya yapının müteahhitliğini Yapı Sahibi Müteahhitlik vasıflarına sahip ise kendiside üstlenebilir. Daha sonra yapı sahibi Yapı Denetim şirketi ile anlaşır. Yapı Denetim Şirketi Yapı Sahibi adına Müteahhidi denetler.

Yapı denetim firmasına ödeyeceğiniz tutar hakkında bilgi sahibi olmanız için bu hesaplama aracını dahil ettik. Yapı Denetim maliyeti toplam tutarı ve yapının hangi aşamasında ne kadar taksit ödeyeceğinizi hesaplama aracımızda görebilirsiniz.
Yapı Denetim Maliyeti
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Yapı Yaklaşık Birim Maaliyeti ve İnşaat süresine göre belirlenen Yapı Denetim oranı kullanılarak hesaplanmaktadır.

Daha Fazla Bilgi


%

TL

İnşaat Sınıfları ve Anlamları
1/A : 3 metre yüksekliğe kadar kâgir veya betonarme ihata duvarı . Basit kümes ve basit tarım yapıları. Plastik örtülü seralar. Mevcut yapılar arası bağlantı- geçiş yapıları. Baraka veya geçici kullanımı olan küçük yapılar. Yardımcı yapılar (Müştemilat). Gölgelikler-çardaklar. Üstü kapalı yanları açık teneffüs, oyun gösteri alanları ve bu gruptakilere benzer yapılar.

1/B : Cam örtülü seralar. Basit padok, büyük ve küçük baş hayvan ağılları. Su depoları. İş yeri depoları ve bu gruptakilere benzer yapılar.

2/A : Kuleler, ayaklı su depoları. Palplanj ve ankrajlı perde ve istinat duvarları. Kayıkhane ve bu gruptakilere benzer yapılar.

2/B : Pnömatik ve şişirme yapılar. Tek katlı ofisler, dükkan ve basit atölyeler. Semt sahaları, küçük semt parkları, çocuk oyun alanları ve müştemilatları. Tarımsal endüstri yapıları (Tek katlı, prefabrik beton , betonarme veya çelik; depo ve atölyeler, tesisat ağırlıklı ağıllar, fidan yetiştirme ve bekletme tesisleri). Yat bakım ve onarım atölyeleri, çekek yerleri. Jeoloji, botanik ve tema parkları. Mezbahalar ve bu gruptakilere benzer yapılar.

2/C : Hangar yapıları (Uçak bakım ve onarım amaçlı). Sanayi yapıları (Tek katlı, bodrum ve asma katı da olabilen prefabrik beton, betonarme ve çelik yapılar) ve bu gruptakilere benzer yapılar.

3/A : Okul ve mahalle spor tesisleri (Temel eğitim okullarının veya işletme ve tesislerin spor salonları, jimnastik salonları, semt salonları). Katlı garajlar. Ticari bürolar (üç kata kadar -üç kat dahil- asansörsüz ve kalorifersiz). Alışveriş merkezleri (semt pazarları, küçük ve büyük hal binaları, marketler. v.b). Basımevleri, matbaalar. Soğuk hava depoları. Konutlar (üç kata kadar-üç kat dâhil-asansörsüz-2/11/1985 tarihli ve 18916 mükerrer sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin 45 inci maddesine göre asansör yeri bırakılacak). Akaryakıt ve gaz istasyonları. Kampingler. Küçük sanayi tesisleri (Donanımlı atölyeler, imalathane, dökümhane). Semt postaneleri. Kreş-Gündüz bakımevleri, Hobi ve Oyun salonları ve bu gruptakilere benzer yapılar.

3/B : Entegre tarımsal endüstri yapıları, büyük çiftlik yapıları. İdari binalar (ilçe tipi hükümet konakları, vergi daireleri). Gençlik Merkezleri, halk evleri. Belediyeler ve çeşitli amaçlı kamu binaları . Lokanta, kafeterya ve yemekhaneler. Temel eğitim okulları. Küçük kitaplık ve benzeri kültür tesisleri. Jandarma ve emniyet karakol binaları. Sağlık ocakları, kamu sağlık dispanserleri. Ticari bürolar. 150 kişiye kadar cezaevleri. Fuarlar. Sergi salonları. Konutlar (Yapı yüksekliği 21,50 m?den az yapılar). Marinalar. Gece kulübü, diskotekler. Misafirhaneler, Pansiyonlar ve bu gruptakilere benzer yapılar.

4/A : Özelliği olan büyük okul yapıları (Spor salonu, konferans salonu ve ek tesisleri olan eğitim yapıları). Poliklinikler. Liman binaları. 150 kişiyi geçen cezaevleri. Kaplıcalar, şifa evleri vb. termal tesisleri. İbadethaneler (1500 kişiye kadar). Entegre sanayi tesisleri. Aqua parklar. Müstakil spor köyleri (Yüzme havuzları, spor salonları ve stadları bulunan). Yaşlılar Huzurevi, kimsesiz çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları. Büyük alışveriş merkezleri. Yüksek okullar ve eğitim enstitüleri. Apartman tipi konutlar (Bina yüksekliği 30.50 m.?den az yapılar ). Oteller (1 ve 2 yıldızlı). ve bu gruptakilere benzer yapılar.

4/B : İş Merkezleri. Araştırma binaları, laboratuarlar ve sağlık merkezleri. Metro istasyonları. Stadyum, spor salonları ve yüzme havuzları. Büyük postaneler (merkez postaneleri). Otobüs terminalleri. Eğlence amaçlı yapılar (çok amaçlı toplantı, eğlence ve düğün salonları) . Banka binaları . Normal radyo ve televizyon binaları. Özelliği olan genel sığınaklar. Müstakil veya ikiz konutlar (Bağımsız bölüm brüt alanı 151 m2 ~ 600 m2 villalar, teras evleri, dağ evleri, kaymakam evi vb.) ve bu gruptakilere benzer yapılar.

4/C : Büyük kütüphaneler ve kültür yapıları. Bakanlık binaları. Yüksek öğrenim yurtları. Arşiv binaları. Radyoaktif korumalı depolar. Büyük Adliye Sarayları. Otel (3 yıldızlı) ve moteller. Rehabilitasyon ve tedavi merkezleri. İl tipi hükümet konakları ve büyükşehir belediye binaları.Konutlar (Yapı yüksekliği 30,50 m ile 51,50 m arası-51,50 m dâhil yapılar) ve bu gruptakilere benzer yapılar.

5/A : Televizyon, Radyo İstasyonları, binaları. Orduevleri. Büyükelçilik yapıları, vali konakları ve 600 m2 üzerindeki özel konutlar. Borsa binaları. Üniversite kampüsleri. Yüksekliği 51,50m?yi aşan yapılar. Alışveriş kompleksleri (İçerisinde sinema, tiyatro, sergi salonu, kafe, restoran, market, v.b. bulunan) ve bu gruptakilere benzer yapılar.

5/B : Kongre merkezleri. Olimpik spor tesisleri ? hipodromlar. Bilimsel araştırma merkezleri, AR-GE binaları. Hastaneler. Havaalanları. İbadethaneler (1500 kişinin üzerinde). Oteller (4 yıldızlı). ve bu gruptakilere benzer yapılar.

5/C : Oteller ve tatil köyleri (5 yıldızlı). Müze ve kütüphane kompleksleri ve bu gruptakilere benzer yapılar.

5/D : Opera, tiyatro bale yapıları, konser salonları ve kompleksleri. Tarihi eser niteliğinde olup restore edilerek veya yıkılarak aslına uygun olarak yapılan yapılar ve bu gruptakilere benzer yapılar.


Hesapla

HKMO Fiyat Hesabı

Harita Mühendisleri Odası En Az Ücret tarifesine göre liste fiyatını hesaplayabilirsiniz.

Burada hesaplanan ücretlerden Firmamız sorumlu tutulamaz.

SHKMMB Paylaşımlar

  • Hazırlanıyor...
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2024