HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

2017 sonrası yapılarak imar barışından faydalanan binalar yıkılacak mı?

31 Ekim 2018

Bilindiği üzere imar barışı 2018 yılından önce yapılmış yapıları kapsıyor. 2017 yılı sonuna kadar yapılmış yapılara yıkılıp yeniden yapılana kadar ruhsatlandırma imkanı veriyor. Peki ya 2017 yılından sonra yapılan yapıların durumu ne olacak? 2017'den sonra yapılan kaçak binalar yıkılacak mı?


8 Milyon başvurunun yapıldığı 5 Milyar TL ödeme tutarına ulaşıldığı imar barışı büyük ilgi görüyor. Beraberinde bir çok eleştiri ve tartışmayı getiren imar barışının uzatılması ve 2018 yılı içinde yapılmış yapıların durumu bakan açıkladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM'un açıklaması


Tespitler yapılıyor

İmar Barışı'nın 2017 sonuna kadar yapılan projeleri ilgilendirdiğinin altını çizen Kurum, "Şu anda hemen hemen tüm ekipler sahada tespitleri yapıyorlar. 2017 sonrasında yapılan kaçak yapılara ilişkin tespitlerimizi yapıp, İçişleri Bakanlığımıza, Valiliklerimize bildiriyoruz, bunların yıkımını da gerçekleştiriyor olacağız" dedi.


Kurum, vatandaşlara kaçak bina yapmamaları konusunda ve buna müsaade eden belediye başkanlarına uyarıda bulunarak, şunları kaydetti: "Bu yeni bina yapma kanunu değil, bir imar barışı. 2017 sonuna kadar yapılan binaları ilgilendiriyor. Şu an yeni bina yapmaya müsaade eden bir yasa, barış değil, dolayısıyla bunları yapanlar, bunlara izin verenler hakkında Bakanlığımız olarak yapılması gereken neyse bunları süreç içerisinde yapacağımızı ve bunlara müsaade edenlere de en sert şekilde cevaplarımızı vereceğimizi herkesin bilmesini istiyorum."


Beğen
Bu paylaşımı 0 kişi beğendi
 
imar barışı 2017 sonrası yapılar imar barışı yıkım

Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

  • İfraz Tevhid Parselasyon
  • Yapı Aplikasyon Projesi
  • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2024