HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

İmar barışı başvuru tarihi uzatılacak mı?

24 Ekim 2018

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya (10 Haziran 2019) göre İmar Barışı için başvuru süresi yeniden uzatılmayacak.

Türkiye'de yer alan 13 milyon kaçak ve iskansız yapıyı kapsayan İmar Barışı başvuruları için geri sayım başladı. İmar Barışı uygulamasından yararlanmak isteyenlerin 15 Haziran'a kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Yapı kayıt bedelleri ise 30 Haziran'a kadar yatırılabilecek. İmar Barışı, 31 Aralık 2017'den önce inşa edilen imara uygun olamayan kaçak yapıları kapsıyor.


İmar Barışı ile Yapı Kayıt Belgesi alacak kişilerin ödemesi gerek ücret ise yapının olduğu arsanın emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 olarak hesaplanıyor. İmar barışı için yapı veya arsanın ada ve parsel bilgileri, daire sayısı, metrekaresi, yüzölçümü ile maliklerin kimlik bilgileri gerekiyor.

İmar Barışı Hakkında Daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

31 Aralık 2018 tarih 538 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İmar Barışı müracaatları 15 Haziran 2019 tarihine yapı kayıt bedeli ödeme süresi ise 30 Haziran 2019 tarihine kadar ikinci kez uzatılmıştır.


30 Ekim 2018 tarih 257 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İmar Barışı müracaatları 31/12/2018 tarihine kadar uzatılmıştır.


İmar barışı için son başvuru tarihi yaklaşıyor. Bilindiği gibi 31 Ekim 2018 gün sonuna kadar müracaatların yapılması gerekiyor. Peki imar barışı uzatılacak mı? 


İmar barışının uzatılıp uzatılmayacağına yönelik bir soruya Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Böyle bir planımız şu an için yok" yanıtını vererek imar barışı müracaatı son başvuru tarihinin uzamayacağını belirtmiştir.


İmar barışı müracaatını yapmayarak bu günlere kadar bekleyen vatandaşların  gerek sistem de gerekse kurumlarda yoğunluğu dikkatlerden kaçmamaktadır.  Gerek bir çok kişinin tahmini gerekse vatandaşların beklentisi imar barışı başvuru tarihinin yıl sonuna kadar uzatılması yönünde.


İmar barışı müracaatı yıl sonuna kadar uzatılır ya da uzatılmaz bu konuda net bir bilgi yok henüz ancak bilinen şu ki hala müracaatlar devam etmekte. İmar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi ihtiyacı olan bir yapınız varsa uzamasını beklemeden başvurunuzu yapmanızda fayda var.


Bildiğiniz üzere imar barışına müracaat edildiğinde yıl sonuna kadar hesaplanan tutarı ödemek için zamanınız olacak. Bu hakkınızı kaybetmemek için başvurunuzu şimdiden yaparak ödeme kısmını yıl sonuna kadar dilerseniz erteleyebilirsiniz.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı'na başvuru sürecinin uzatılması hakkında, bu gün (25.10.2018) yaptığı açıklamada "31 Ekim'de başvuru süreci bitiyor. Yeniden değerlendireceğiz. Böyle bir talep var, bu talebe kayıtsız kalmayacağız gibi gözüküyor." dedi.


Fırsatı Kaçırmayın

İmar barışı müracaatı bittiğinde yakın zamanda imar barışına yönelik bir uygulamanın çıkmayacağı aşikar. Kaçak yapılarınıza yönelik verilen bu haktan faydalanmanız büyük bir fırsat. Bazı söylentilere göre imar barışı sonrası ruhsat almamış kaçak yapıların yıkılacağı yönünde de bilgiler dolaşmakta ancak net bir bilgi ortada yok.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan 2018/8 sayılı genelge ile imar barışı kapsamı da genişletildi. Eklerde sunduğumuz genelgeyi okumanızda fayda var.


6 MİLYONUN ÜZERİNDE VATANDAŞ BAŞVURDU

Zirvenin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İmar Barışı şuana kadar 6 milyonun üzerinde vatandaşımız başvurdu. Yaklaşık 5 milyar kadar da başvuru bedeli ödendi. 31 Ekim'de başvuru süreci, ödeme süreci de 31 Aralık'ta bitiyor. İmar Barışıyla biz ne elde ettik, aslında devletin vatandaşıyla bir barışıydı bu. Elektriğini, suyunu, doğal gazını bağlayamayan vatandaşlarımıza bir kolaylaştırma. Bu bir hak değil tabi ki de. Bu noktada vatandaşımız yoğun bir ilgi gösterdi ve bu talep halen devam ediyor. 31 Ekim'de başvurular bitiyor ancak yoğun talep var ve bunu değerlendireceğiz tekrar" şeklinde konuştu.


Dosya Ekleri

Ek-1
2018-8_sayili_genelge_0-1
2018-8_sayil...
28 indirme İNDİR
Beğen
Bu paylaşımı 0 kişi beğendi
 
imar barışı imar barışı uzar mı? imar affı imar barışı süresi yapı kayıt belgesi

Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

  • İfraz Tevhid Parselasyon
  • Yapı Aplikasyon Projesi
  • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2024