HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Tapuda cins değişikliği yaptırmak için izlenecek yol

27 Eylül 2018

Bu yazıda yapısız iken yapılı hale gelen, Yapı Kullanma İzin belgesi ilgili belediyesi tarafından verilmiş taşınmazların cins değişikliği işlemi anlatılmaktadır. İmar barışı kapsamında cins değişikliği yaptırmak için Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Arsa vasfında yapısız iken belediye ruhsat aşamaları tamamlanıp Yapı Kullanma İzin Belgesi aldığınız taşınmazı tapuya işletmek istediğinizde bir takım işlemler yaptırmanız gerekmektedir.


Cins Değişikliği İçin İstenen Belgeler

 • Cins değişikliği istenen taşınmazın tapusu,
 • Bu taşınmazın sahibinin ya da bu kişinin temsil etme yetkisi vermiş olduğu kişinin fotoğraflı kimlik belgesi (Yetki vermiş ise düzenleme şeklinde vekaletname),
 • Yapıya ait Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • Yapı kullanma izin belgesinin bulunmaması durumunda ilgili Belediye ya da Valilik tarafından alınan ve işlemin yapılmasına bir sakınca bulunmadığını gösteren resmi yazı,
 • Taşınmaz sahibinin ya da hissedarlarının vesikalık resmi (1 Adet)
 • Harita Mühendisi tarafından hazırlanmış ilgili belediyesi tarafından onaylanmış kat irtifaklı yapılar için Röperli Kroki, kat irtifakı bulunmayan yapılar için Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm Planı

Cins değişikliği işlemi Tapu Kadastro Genle Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2010/4 sayılı "Talebe Bağlı Olarak Yapılan Değişiklik İşlemleri Hakkında Genelge"  'nin 24. maddesi doğrultusunda yapılmaktadır. Ekler bölümünde Ek-1 olarak indirilebilir.

 

Röperli Kroki Hazırlanması

Kat irtifakı bulunan yapılar için tapuda cins değişikliği yaptırmak istediğinizde bir harita mühendisi tarafından röperli kroki hazırlanması gerekmektedir.


Röperli Kroki; Yapının yerindeki ölçümü yapılarak ve yapı etrafındaki sabit noktalardan röperlenerek Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün belirlediği formatta hazırlanmaktadır.


Harita Mühendisi tarafından röperli kroki hazırlandıktan sonra ilgili belediyesi tarafından onaylatılarak 3 nüsha halinde ve kadastronun istediği yukarıda belirtilen diğer belgelerle birlikte kadastroya müracaat edilir. Röperli Kroki örneğini Ek-2 de görebilirsiniz.


Vaziyet ve Bağımsız Bölüm Planı

Kat irtifakı kurulmamış yapılar için tapuda cins değişikliği yaptırmak istediğinizde bir harita mühendisi tarafından Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm Planı hazırlanması gerekmektedir.


Vaziyet Planı; Yapının yerindeki ölçümü yapılarak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen formatta hazırlanır. Ek-3


Bağımsız Bölüm Planı; Onaylı mimari projesindeki değerler kullanılarak yine harita mühendisi tarafından hazırlanır. Varsa bodrum kat, zemin kat ve normal kat planları ayrı ayrı hazırlanarak katlardaki mevcut kullanım alanları belirlenir. Ek-4


Hazırlanan Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm planı ilgili belediyesinden onaylatıldıktan sonra 3 nüsha halinde kadastronun istediği belgelerle birleştirilerek Kadastro Müdürlüğüne müracaat edilir.


Cins Değişikliği Beyannamesi

Kadastro Müdürlüğünde yapılan evrak ve teknik kontrol sonrası sorun çıkmaması durumunda yapının eski cinsinden yeni cinsine dönüşümünü belirten beyanname hazırlanarak bir üst yazı ile tapuya yönlendirilir. Cins Değişikliği Beyannamesi Ek-5 de görülebilir.


Beyannameye göre tapuda yapılacak işlemler sonrası kat irtifaklı yerler için her bağımsız bölüme ayrı ayrı, kat irtifaksız yerler için ana taşınmazı belirten tek bir tapu çıkarak mesken işlemleri tamamlanmış olacaktır.


  Dosya Ekleri

  Ek-1
  2010-4 Sayılı Talebe Bağlı Değişiklikler Hakkında
  2010-4 Sayıl...
  790 indirme İNDİR
  Ek-2
  Röperli Kroki Örneği
  Röperli Krok...
  669 indirme İNDİR
  Ek-3
  Vaziyet Planı Örneği
  Vaziyet Plan...
  645 indirme İNDİR
  Ek-4
  Bağımsız Bölüm Planı Örneği
  Bağımsız Böl...
  625 indirme İNDİR
  Ek-5
  Dins Değişikliği Beyannemasi Örneği
  Dins Değişik...
  1169 indirme İNDİR
  Beğen
  Bu paylaşımı 0 kişi beğendi
   
  Vaziyet Planı Bağımsız Bölüm Planı Röperli Kroki Cins Değşikliği

  25 Temmuz 2023

  Merhaba, bizim arsa tapulu 5 katli binamız var. 50 yıllık bir bina. Dedem vefat ettikten sonra hissedarlari biziz. Şimdi ortaklardan birinin icracilari şerh koydurmus onun hissesine ve dava açmış. Bizim hisselerimizde davaya girdi kat irtifakı yaptirmadigimiz için. Şimdi bu serhli halde tapuda cins değişikliği yaptirabilir miyiz? Teşekkürler. 

   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 29 gün önce

   Merhabalar

   Dosyanız tapu müdürlüğüne ulaştığında icra koyan kurumdan tapu müdürlüğü görüş ister. İlgili kurum işlemin yapılması yönünde olumlu görüş bildirmesi durumunda işlemleri yaparak tescil edecektir.

   Beğen
   0
  06 Ocak 2023

  kolay gelsin,3 kat kagir bina ve arsası (bodrumlu)

  toplam 2 daire 2 dükkan ve bodrum var.bina da.

  2 hissedarız benim payım2/3 diğeri 1/3.

  aramızda rızai taksim sözleşmesi yaptık.cins tahsisi her daire dükkan ve bodrum için ayrı mı yapılır,yoksa daire bodrumlu yapılacak bilgi verebilirmisiniz

   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 10 Temmuz 2023

   Merhabalar

   Yapılacak yapı ruhsatlı bir yapı oluyor ise kat irtifakı kurarak paylaştığınız şekilde münferit tapularınızı alabilirsiniz.

   Beğen
   0
  14 Aralık 2022

  Tapuda arsa olarak gözüken gayrimenkulüme prefabrik bir ev yaptırdım. Yapı kullanma ruhsatını da aldım. Bu hafta lihkap ile cins değişikliğine başvurmak istiyorum. Ancak kadastro ekipleri gelip yapıyı kontrol edecekler mi. Yaklaşık 1 ay şehir dışında olacağım için konutu gösterme gibi bir durumum olmayacak. Kontrole geliyorlar mı yoksa gelmeden mi yeni tapu hazırlanır. 

   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 27 Aralık 2022

   Merhabalar

   Cins değişiklikleri artık resen yapılmaktadır. Dosyanızı hazırlatıp kadastro müdürlüğüne müracaat edildiğinde işin teknik kısmı ile ilgilenecek yerinde kontrole gelmeyeceklerdir.

   Beğen
   0
  20 Kasım 2022

  Aldığım mülk projede dükkan gibi iç duvarları olmadan yapılmış ama tapuda asma katlı mesken görülmekte. Binada kot farkı var. Dükkan caddeye sıfır ama bina girişine göre 1 ve 2. Katlara denk gelmekte. İskanı bulunmakta. Bu mülkün cinsini hangi yollarla nasıl değiştirebilirim. 

   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 24 Kasım 2022

   Merhabalar

   Cins değişiklikleri belediyelerin vermiş olduğu yapı kullanma izin belgelerine göre yapılabilmektedir.

   İlgili belediyesi ile görüşerek yapmak istediğiniz cinse yönelik yapı kullanma izin belgesi verilip verilemediğini araştırmanız gerekiyor. İlgili belediyesi yapı kullanma izin belgesi verir ise bir harita mühendisine yapı aplikasyon projesi hazırlatarak cins değişikliği işlemini neticelendirebilirsiniz.

   Beğen
   0
  • Ferhat 24 Kasım 2022 

   @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

   Bina sakinlerinden muvafakatname alınması şart mıdır?

   Beğen
   0
  28 Ekim 2022

  yapı kullanma izin belgesi alınmış olup belediyede resen cins değişikliği için istenilen evraklar neler, hangi birime başvuru yapacağız izlenecek süreci açıklar mısınız?

   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 28 Ekim 2022

   Merhabalar

   Yapı için bir harita mühendisi tarafından Yapı Aplikasyon Projesi hazırlatmanız gerekmektedir. BU belge hazırlandıktan ve belediyesince onaylatıldıktan sonra yapı kullanma izin belgenizle birlikte bu belgeyi ilgili kadastro müdürlüğüne giriş yaptırmanız yeterlidir.

   Sonrasında kadastro müdürlüğü ve tapu müdürlüğü gerekli işlemleri yaparak cins değişikliği işlemi sonuçlandırılacaktır.

   Beğen
   0
  • Ayşe 29 Ekim 2022 

   @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

   Yapı aplikasyon projesi hazır belediyedeki hangi birime, nereye evrakları veriyoruz ve nasıl başvuru yapıyoruz onu bilmek istiyorum 
   Beğen
   0
  Sayfa: 1/4
  Sonraki
  Bu Konuda Soru Sor
   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

   

  ELOĞLU HARİTA EMLAK

  Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

  Telefon: 0(352) 222 35 64

  Hizmetlerimiz

  • İfraz Tevhid Parselasyon
  • Yapı Aplikasyon Projesi
  • Zemin Tespit Tutanağı
  Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2023