HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Tapuda cins değişikliği yaptırmak için izlenecek yol

27 Eylül 2018

Bu yazıda yapısız iken yapılı hale gelen, Yapı Kullanma İzin belgesi ilgili belediyesi tarafından verilmiş taşınmazların cins değişikliği işlemi anlatılmaktadır. İmar barışı kapsamında cins değişikliği yaptırmak için Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Arsa vasfında yapısız iken belediye ruhsat aşamaları tamamlanıp Yapı Kullanma İzin Belgesi aldığınız taşınmazı tapuya işletmek istediğinizde bir takım işlemler yaptırmanız gerekmektedir.


Cins Değişikliği İçin İstenen Belgeler

 • Cins değişikliği istenen taşınmazın tapusu,
 • Bu taşınmazın sahibinin ya da bu kişinin temsil etme yetkisi vermiş olduğu kişinin fotoğraflı kimlik belgesi (Yetki vermiş ise düzenleme şeklinde vekaletname),
 • Yapıya ait Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • Yapı kullanma izin belgesinin bulunmaması durumunda ilgili Belediye ya da Valilik tarafından alınan ve işlemin yapılmasına bir sakınca bulunmadığını gösteren resmi yazı,
 • Taşınmaz sahibinin ya da hissedarlarının vesikalık resmi (1 Adet)
 • Harita Mühendisi tarafından hazırlanmış ilgili belediyesi tarafından onaylanmış kat irtifaklı yapılar için Röperli Kroki, kat irtifakı bulunmayan yapılar için Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm Planı

Cins değişikliği işlemi Tapu Kadastro Genle Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2010/4 sayılı "Talebe Bağlı Olarak Yapılan Değişiklik İşlemleri Hakkında Genelge"  'nin 24. maddesi doğrultusunda yapılmaktadır. Ekler bölümünde Ek-1 olarak indirilebilir.

 

Röperli Kroki Hazırlanması

Kat irtifakı bulunan yapılar için tapuda cins değişikliği yaptırmak istediğinizde bir harita mühendisi tarafından röperli kroki hazırlanması gerekmektedir.


Röperli Kroki; Yapının yerindeki ölçümü yapılarak ve yapı etrafındaki sabit noktalardan röperlenerek Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün belirlediği formatta hazırlanmaktadır.


Harita Mühendisi tarafından röperli kroki hazırlandıktan sonra ilgili belediyesi tarafından onaylatılarak 3 nüsha halinde ve kadastronun istediği yukarıda belirtilen diğer belgelerle birlikte kadastroya müracaat edilir. Röperli Kroki örneğini Ek-2 de görebilirsiniz.


Vaziyet ve Bağımsız Bölüm Planı

Kat irtifakı kurulmamış yapılar için tapuda cins değişikliği yaptırmak istediğinizde bir harita mühendisi tarafından Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm Planı hazırlanması gerekmektedir.


Vaziyet Planı; Yapının yerindeki ölçümü yapılarak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen formatta hazırlanır. Ek-3


Bağımsız Bölüm Planı; Onaylı mimari projesindeki değerler kullanılarak yine harita mühendisi tarafından hazırlanır. Varsa bodrum kat, zemin kat ve normal kat planları ayrı ayrı hazırlanarak katlardaki mevcut kullanım alanları belirlenir. Ek-4


Hazırlanan Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm planı ilgili belediyesinden onaylatıldıktan sonra 3 nüsha halinde kadastronun istediği belgelerle birleştirilerek Kadastro Müdürlüğüne müracaat edilir.


Cins Değişikliği Beyannamesi

Kadastro Müdürlüğünde yapılan evrak ve teknik kontrol sonrası sorun çıkmaması durumunda yapının eski cinsinden yeni cinsine dönüşümünü belirten beyanname hazırlanarak bir üst yazı ile tapuya yönlendirilir. Cins Değişikliği Beyannamesi Ek-5 de görülebilir.


Beyannameye göre tapuda yapılacak işlemler sonrası kat irtifaklı yerler için her bağımsız bölüme ayrı ayrı, kat irtifaksız yerler için ana taşınmazı belirten tek bir tapu çıkarak mesken işlemleri tamamlanmış olacaktır.


  Dosya Ekleri

  Ek-1
  2010-4 Sayılı Talebe Bağlı Değişiklikler Hakkında
  2010-4 Sayıl...
  315 indirme İNDİR
  Ek-2
  Röperli Kroki Örneği
  Röperli Krok...
  300 indirme İNDİR
  Ek-3
  Vaziyet Planı Örneği
  Vaziyet Plan...
  277 indirme İNDİR
  Ek-4
  Bağımsız Bölüm Planı Örneği
  Bağımsız Böl...
  291 indirme İNDİR
  Ek-5
  Dins Değişikliği Beyannemasi Örneği
  Dins Değişik...
  474 indirme İNDİR
  Beğen
  Bu paylaşımı 0 kişi beğendi
   
  Vaziyet Planı Bağımsız Bölüm Planı Röperli Kroki Cins Değşikliği

  05 Temmuz 2020

  Kat irtifaklı bir binada, kızım oğlum ve yeğenim binanın 4/5 ine sahip. Girişteki depolu dükkan kızıma, üstündeki daireler ise oğlum ve yeğenime ait. Dükkan üstündeki dairede cins değişikliği ile işyerine dükkana çevirmek, dükkan ile birleştirmek istiyoruz. 

  Nasıl olabilir ? Binada sadece bir daire yabancıya ait ve izin vermez. Oybirliği gerekirmi ?

   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 09 Temmuz 2020

   Merhabalar

   Bir bina üzerinde işlem yapılmak istendiğinde diğer daire sahiplerinden muvafakat istenilebilir. Bunu işlem yapacak olan tapu müdürlüğünden sormanızda fayda var.

   Ayrıca bağımsız bölüm tevhid edilmesini de yine araştırmanızı öneririm.

   Beğen
   0
  14 Şubat 2019

  1999 tapu kadastroya arsamın röperli krokisini yaptırdım. Ve tapu kadastronun işaretlemiş olduğu yerlerden binamı yaptım tabi o zamanları ruhsatlı inşaat yoktu. O süreden bu güne kadar sorun yaşamadık. Yanımdaki arsa sahibi inşaat yapmaya başlayana kadar.


  Şu andaki belediyenin imar müdürlüğündeki harita aplikasyon una göre benim binamın bir köşesi 47 cm komşu parsele girmiş. Ama benim 1999 da almış olduğum röperli krokide normal görünüyor. Belediye bunu bana bilgi vermeden yapabilir mi.? Bazı bilgili kişilere soruyorum. Mahkemeye ver diyorlar belediyeyi. Tez zamanda bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla 

   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 15 Şubat 2019

   Merhaba Nihat Bey

   1999 yılında Kadastrodan aldığınız resmi bir evrak var ise elinizde kadastro müdürlüğü ile görüşmenizi ve sonrasında mahkeme yoluna gitmenizi öneririz.


   Belediyelerin İmar Kanununun 18. maddesine göre uygulama yaparak parsellerin şekillerinde değişiklik yapma hakları vardır. Bu tür bir uygulama ile vatandaşın rızası istenmez ancak vatandaşa bilgi verilir. 


   Nasıl bir uygulama yapıldığı bu sorunun neden kaynaklandığı konuları teknik konular olup dosyası incelenmeden net görüş bildirilemez. Önerimiz Bulunduğunuz yerdeki bir Harita Kadastro mühendisi ile görüşerek süreci araştırması yönündedir. Hukuken bir ayrılılık olmaması durumunda dava açarak boşa masraf etmiş olursunuz.

   Saygılarımızla

   Beğen
   0
  Bu Konuda Soru Sor
   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

   

  ELOĞLU HARİTA EMLAK

  Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

  Telefon: 0(352) 222 35 64

  Hizmetlerimiz

  • İfraz Tevhid Parselasyon
  • Yapı Aplikasyon Projesi
  • Zemin Tespit Tutanağı
  Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2020