HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Tapuda cins değişikliği yaptırmak için izlenecek yol

27 Eylül 2018

Bu yazıda yapısız iken yapılı hale gelen, Yapı Kullanma İzin belgesi ilgili belediyesi tarafından verilmiş taşınmazların cins değişikliği işlemi anlatılmaktadır. İmar barışı kapsamında cins değişikliği yaptırmak için Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Arsa vasfında yapısız iken belediye ruhsat aşamaları tamamlanıp Yapı Kullanma İzin Belgesi aldığınız taşınmazı tapuya işletmek istediğinizde bir takım işlemler yaptırmanız gerekmektedir.


Cins Değişikliği İçin İstenen Belgeler

 • Cins değişikliği istenen taşınmazın tapusu,
 • Bu taşınmazın sahibinin ya da bu kişinin temsil etme yetkisi vermiş olduğu kişinin fotoğraflı kimlik belgesi (Yetki vermiş ise düzenleme şeklinde vekaletname),
 • Yapıya ait Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • Yapı kullanma izin belgesinin bulunmaması durumunda ilgili Belediye ya da Valilik tarafından alınan ve işlemin yapılmasına bir sakınca bulunmadığını gösteren resmi yazı,
 • Taşınmaz sahibinin ya da hissedarlarının vesikalık resmi (1 Adet)
 • Harita Mühendisi tarafından hazırlanmış ilgili belediyesi tarafından onaylanmış kat irtifaklı yapılar için Röperli Kroki, kat irtifakı bulunmayan yapılar için Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm Planı

Cins değişikliği işlemi Tapu Kadastro Genle Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2010/4 sayılı "Talebe Bağlı Olarak Yapılan Değişiklik İşlemleri Hakkında Genelge"  'nin 24. maddesi doğrultusunda yapılmaktadır. Ekler bölümünde Ek-1 olarak indirilebilir.

 

Röperli Kroki Hazırlanması

Kat irtifakı bulunan yapılar için tapuda cins değişikliği yaptırmak istediğinizde bir harita mühendisi tarafından röperli kroki hazırlanması gerekmektedir.


Röperli Kroki; Yapının yerindeki ölçümü yapılarak ve yapı etrafındaki sabit noktalardan röperlenerek Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün belirlediği formatta hazırlanmaktadır.


Harita Mühendisi tarafından röperli kroki hazırlandıktan sonra ilgili belediyesi tarafından onaylatılarak 3 nüsha halinde ve kadastronun istediği yukarıda belirtilen diğer belgelerle birlikte kadastroya müracaat edilir. Röperli Kroki örneğini Ek-2 de görebilirsiniz.


Vaziyet ve Bağımsız Bölüm Planı

Kat irtifakı kurulmamış yapılar için tapuda cins değişikliği yaptırmak istediğinizde bir harita mühendisi tarafından Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm Planı hazırlanması gerekmektedir.


Vaziyet Planı; Yapının yerindeki ölçümü yapılarak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen formatta hazırlanır. Ek-3


Bağımsız Bölüm Planı; Onaylı mimari projesindeki değerler kullanılarak yine harita mühendisi tarafından hazırlanır. Varsa bodrum kat, zemin kat ve normal kat planları ayrı ayrı hazırlanarak katlardaki mevcut kullanım alanları belirlenir. Ek-4


Hazırlanan Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm planı ilgili belediyesinden onaylatıldıktan sonra 3 nüsha halinde kadastronun istediği belgelerle birleştirilerek Kadastro Müdürlüğüne müracaat edilir.


Cins Değişikliği Beyannamesi

Kadastro Müdürlüğünde yapılan evrak ve teknik kontrol sonrası sorun çıkmaması durumunda yapının eski cinsinden yeni cinsine dönüşümünü belirten beyanname hazırlanarak bir üst yazı ile tapuya yönlendirilir. Cins Değişikliği Beyannamesi Ek-5 de görülebilir.


Beyannameye göre tapuda yapılacak işlemler sonrası kat irtifaklı yerler için her bağımsız bölüme ayrı ayrı, kat irtifaksız yerler için ana taşınmazı belirten tek bir tapu çıkarak mesken işlemleri tamamlanmış olacaktır.


  Dosya Ekleri

  Ek-1
  2010-4 Sayılı Talebe Bağlı Değişiklikler Hakkında
  2010-4 Sayıl...
  668 indirme İNDİR
  Ek-2
  Röperli Kroki Örneği
  Röperli Krok...
  572 indirme İNDİR
  Ek-3
  Vaziyet Planı Örneği
  Vaziyet Plan...
  549 indirme İNDİR
  Ek-4
  Bağımsız Bölüm Planı Örneği
  Bağımsız Böl...
  529 indirme İNDİR
  Ek-5
  Dins Değişikliği Beyannemasi Örneği
  Dins Değişik...
  983 indirme İNDİR
  Beğen
  Bu paylaşımı 0 kişi beğendi
   
  Vaziyet Planı Bağımsız Bölüm Planı Röperli Kroki Cins Değşikliği

  27 Ocak 2021

  Selamlar Haziran 2020 tarihinde 30 daireli apartman a iskan alındı müteahhit abi kat mülkiyeti tapusu için gerekli değil dedi sonra araştırdık gerekli imiş. Harita mühendisine yetki verdik sözleşme ile kadastro geldi gerekli kontrolerden sonra evraklar tapuya gitti tapu dan mesaj geldi ve vergi dairesi ne gidin cins değişikliği harcını ödeyip borcu yoktur yazısı getirin dediler gittik vergi dairesi ne 385 TL her bağımsız bölüm için harç toplam 12.ooo neyin nesi bu harç acil cevap 

   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 01 Şubat 2021

   Önceden mesken aşamasında vergi dairesine mesken başına cins değişikliği ücreti ödenir sonrasında ilave bir ücret istenmez idi, 2021 yılı itibarı ile tapuda cins değişikliği yapılacağı sırada geçmişe dönük tapu maliklerinde bir değişim olmuş ise onlar için de vergi dairesine cins değişikliği harcı yatırılması istenmektedir. 

   İşleminizin tapuda devam edebilmesi için vergi dairesine cins değişikliği harcı yatırılarak borcu yoktur yazısı almanıza müteakip işlemleriniz devam edecektir.


   Beğen
   0
  05 Aralık 2020

  merhabalar. yapının . bodrum ve zemin kat olmak üzere toplam 812 metrekare.önceden bodrum için 182. zemin kat işyeri   için 240 metrekare belediyeden yapı kullanım izin  belgesi vardır.imar barışındanda faydalanıp 390 metre kare de yapı kullannım belgesi aldım.belediyeye bir örneğini verdim ama tapuya vermedim. toplam arsa alanımda 780 metrekaredir.sadece cins değişikliği yaparsam yada kat irtifaklı değişiklik yaparsam  bu işlemin birbirinden avantajlı tarafı nedir.birde yapının toplam alanı 406 metrekare. kalan arsama ayrı bir tapu cıkartabilirmiyim teşekkürler

   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 10 Aralık 2020

   Merhabalar

   Her bir bağımsız bölüm için ayrı bir tapu çıkarmak istiyorsanız bir mimara kat irtifak projesi çizdirdikten sonra bir harita mühendisinin hazırlayacağı zemin tespit tutanağı ile birlikte tapuya müracaat etmeniz gerekmektedir.

   Yapılacak cins değişikliği ve kurulacak kat irtifakı ancak elinizde olan yapı kayıt belgesi ve yapı kullanma izin belgelerine göre olacaktır. Bunun için bir mimar veya harita mühendisinin belgelerinizi incelemesi gerekmektedir.

   Beğen
   0
  02 Aralık 2020

  Kolay gelsin iyi çalışmalar, eski binam vardı iki katlı ahşap ev  mesken olarak kullanılıyordu, belediyeden tadilat ruhsatı alarak onarım yaptık altını dükkan üstünü daire (betonarme) olarak tamamladık cins değişikliği için ne yapmam gerekiyor.

   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 02 Aralık 2020

   Belediyeden yapı kullanma izin belgesini aldı iseniz bir harita mühendisine müracaat etmeniz gerekmektedir. Belediyeden yapı kullanma izin belgesi almadı iseniz öncelikle ilgili belediyesi ile görüşerek yapı kullanma izin belgesi çıkartmanız gerekmektedir.

   Beğen
   Bu yorumu 1 kişi beğendi
   1
  • Harun 02 Aralık 2020 

   @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

   Çok Teşekkürler kolay gelsin

   Beğen
   0
  28 Kasım 2020

  Tapum iki katlı konaklama tesisi altı bodrum üstü ev yani otel olarak  geçiyor ticari alan olduğu için altını dükkana çevirmek istiyorum  bu konuda ne yapmam lazım.

   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 28 Kasım 2020

   Merhabalar

   Projenizi çizen mimar ile görüşerek mimari projede tadilat yaptırdığınızda ticari olan alt kısmı dükkana çevirebilirsiniz. Bunun için mimarınızla görüşmelisiniz.

   Beğen
   0
  24 Eylül 2020

  Merhaba ... iki kardeşiz Arsamız imarlı alırken iki tapu olmuyor dediler iki prefabrik yapınca satış yaparak her ikimizde tapu alabileceksiniz dediler belediyeden....fakat şimdi kadastro müdürlüğü şimdi izin vermiyor cinsiyet değişikliği ne .,..ne yapmaliyiz

  Beğen
  Bu paylaşımı 1 kişi beğendi
   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
  • Eloğlu Harita 25 Eylül 2020

   Merhabalar

   Teknik olarak dosyanın incelenmesi sonrası sorunu tespit ederek çözüm geliştirilmesi gerekmektedir. 03522223564 nolu whatsapp hattımıza elinizdeki dökümanları gönderirseniz inceleme yaparak bilgi verebiliriz.

   Beğen
   0
  Bu Konuda Soru Sor
   Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

   

  ELOĞLU HARİTA EMLAK

  Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

  Telefon: 0(352) 222 35 64

  Hizmetlerimiz

  • İfraz Tevhid Parselasyon
  • Yapı Aplikasyon Projesi
  • Zemin Tespit Tutanağı
  Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2022