HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

25 Eylül 2018

İmar barışına müracaatınızı yaptınız ve yapı kayıt belgenizi aldınız. Yapı kayıt belgenizi aldığınızda yapınızı ruhsatlandırmış  oluyorsunuz. Sonraki aşamada yapınızı tapuya tescil etmeniz gerekiyor.


Yapı Kayıt Belgesi Aldığınız Yapınızı Tapuya Tescil Ettirmek İçin İzlemeniz Gereken Yol

 • Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak
 • Birden çok bağımsız bölüm bulunan yapı ise Kat İrtifak projesi hazırlatmak
 • Kat irtifak projesi varsa bina yönetim planı hazırlatmak
 • Deprem sigortası yaptırmak
 • Tapuya Müracaat etmek

Öncelikle bir Harita Mühendisi ile görüşerek Yapı Kayıt Belgenizin ön incelemesini yaptırmanız gerekmektedir. Üzerine yapı yaptığınız taşınmazın yola, yeşil alana kamusal alana terki olması durumunda bu sorunun giderilip sonrasında tapuya müracaat etmeniz gerekecektir.


Yerinde yapılan ölçümler sonucu bir sorun olmaması durumunda Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyasını hazırlayarak ilçe Tapu Müdürlüğüne, bir sorun tespit edilmesi durumunda Zemin Tespit Tutanağı Ek-2 dosyasını hazırlayarak İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne yönlendirecektir.


Harita Mühendisi tarafından istenecek belgeler

 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi

Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak

Aşağıda Zemin Tespit Tutanağı Ek-1 dosyası örneği görülebilir. Ekler kısmında Ek-1 ve Ek-2 örneklerini PDF formatında indirebilirsiniz.

Harita Mühendisi ilk olarak yapının bulunduğu parselin imar durumunu inceleyerek imar planına göre terklerinin olup olmadığını tespit edecektir.

İmar planına göre terki olan parsel için terkler yapılmadan yapının tapuya tescil işlemi yapılamamaktadır. Bu noktada size yapmanız gereken konusunda bilgi verecektir.


İmar planı bulunmayan yerlerde herhangi bir terkten bahsedilemeyeceği için zemin tespit tutanağının hazırlanmasına engel bir durum ortaya çıkmayacaktır.


Zemin tespit tutanağı hazırlanması aşamasında binanın yerinde ölçümü yapılarak Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan ile yerinde yapılan ölçüm sonucu hesaplanan bina alanı karşılaştırması yapılacaktır.


Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan Harita Mühendisi tarafından hesaplanan alandan küçük olması durumunda yanlış ve eksik beyanda bulunduğunuz için Yapı kayıt belgenizin geçerliliği kaybolacaktır. Harita Mühendisinin hazırlayacağı Zemin tespit Tutanağı Ek-2 dosyası ile birlikte İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne giderek ilave ücreti ödedikten sonra gerekli düzeltmeleri yaptırarak işleminize devam edebileceksiniz.


Zemin tespit tutanağını hazırlayan Harita Mühendisi yapı sahibi kadar yapılan işlemden hukuken sorumludur.


Zemin Tespit Tutanağı Hazırlandıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Zemin tespit tutanağı hazırlandıktan sonra dosyanın Kadastroda teknik kontrollerinin yaptırılarak onaylatılması gerekmektedir.


Kadastro Dosyası İçeriği

 • Kimlik Fotokopisi
 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Zemin tespit Tutanağı
 • Harita Mühendisi ile Tapu maliki arasında yapılan Tip-4 Sözleşme
 • Tapu maliki adına sözleşmede geçen rakam kadar ibraz edilmiş fatura
 • Damga vergisi makbuzu

Tip-4 sözleşme Harita Kadastro Mühendisleri odası sitesinden ücreti karşılığı temin edilmektedir. Sözleme üzerine yazılacak işlem ücreti ve kesilen fatura bedeli yine HKMO tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret Cetveline göre hesaplanmaktadır. 


Harita Mühendisi tarafından yapılacak işlemlerin ücretini Zemin tespit Tutanağı Ücreti Hesapla bağlantısına tıklayarak hesaplayabilirsiniz.


Kadastro Müdürlüğü Süreci

Dosya iki nüsha halinde hazırlanarak kadastro müdürlüğüne intikal ettirilir. Ön evrak incelemesi sonrası dosyanın kontrollük işlemleri ve belge bedeli harçları hesaplanarak dosyanın girişi yaptırılır.


Harçların yatırılması sonrası teknik kontrol yapılarak (parsel köşe koordinatları ve dosyanın hazırlanma formatı) bir sorun çıkmaması durumunda dosya onaylanarak Tapuya gitmek üzere bir üst yazı ile birlikte Harita Mühendisine teslim edilir.


Tapu Müdürlüğü Süreci

Harita Mühendisi onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyası ve tapuya yazılmış üst yazı ile birlikte dosyayı tapu malikine teslim ederek tapuya yönlendirir.


Tapu Dosyası İçeriği

 • Kadastro Müdürlüğü tarafından yazılmış üst yazı (Dijital olarak da gönderilebilir)
 • Onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 evrakı
 • Deprem Sigortası
 • Tapu malikinin kimliği
 • Yapı Kayıt Belge bedeli kadar yapılmış ikinci bir ödemeye ait makbuz *
 • Kat mülkiyeti olan yerlerde Kat irtifak projesi ve Yönetim Planı (Ek-3' de indirilebilir)

* Yapı Kayıt Belgesi almak için ödediğiniz ücretin aynısı tutarda ücreti yapının tapuya tescil edilmesi aşamasında bir kez daha yatırmanız gerekmektedir.


Eloğlu Harita Mühendislik olarak Yapı Kayıt belgeniz ile birlikte ofisimizi ziyaret ettiğinizde ücretsiz ön inceleme yaparak gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz.

Dosya Ekleri

Ek-1
Zemin Tespit Tutanağı
Zemin Tespit...
679 indirme İNDİR
Ek-2
Zemin tespit Tutanağı Ek -2 Örneği
Zemin tespit...
429 indirme İNDİR
Ek-3
Kat Mülkiyetli Yapılar İçin Bina Yönetim Planı
Kat Mülkiyet...
669 indirme İNDİR
Beğen
Bu paylaşımı 5 kişi beğendi
 
Yapı Kayıt Belgesi İmar Barışı İmar Affı Tapuya Tescil Cins Değişikliği

20 gün önce

yapı kayıt izni aldım yapı izni 33,00 metre arsa alanı 1000,00 metre geçmekte toplamda ne kadar arsam olduğunu neden daha fazla yapı izni verilmemiş ve tapu alırsam kaç metrekare tapu verilecektir bilgileriniz için teşekürler.

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 20 gün önce

  Yapılan telefon görüşmesinde hazineye ait arazilerin tahsisine ait henüz belirsizlik olduğu ve ilerleyen süreçte bu soruların cevap bulacağı ilgilisine bildirildi.

  Beğen
  0
02 Temmuz 2019

iskanı alınmış fabrika binası içine asma kat yapıldı bahceçekme alanı fabrika içine dahil edildi. bu ilaveler imar barışı başvurusunda gösterildi parası yatırıldı yapı kayıt belgesi alındı bundan sonraki süreç nedir  bilgilendirirseniz memnun oluruz

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 02 Temmuz 2019

  Merhabalar

  Sonraki aşamada yapı kayıt belgesi aldığınız yapınızı tapuya tescil ettirmeniz gerekmektedir.


  Yazımızda da belirttiğimiz gibi Yapı kayıt belgeniz ve tapu belgenizle birlikte bir harita mühendisine müracaat ederek gerekli incelemeler ve yönlendirmeleri yapmasını sağlayabilirsiniz.

  Beğen
  0
29 Haziran 2019

Merhabalar ben yapı kayıt belgemi aldım numarataj için ne zamana kadar süresi var bi süre sınırı varmı yardımcı olursanız sevinirim

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 01 Temmuz 2019

  Merhabalar

  Numarataj için herhangi bir süre sınırı yok. Ancak Elektrik aboneliğiniz yok ise elektrik şirketine müracaat etmeden önce kapı numaranızı almanız gerekecektir.

  Beğen
  0
19 Haziran 2019

Merhaba  ben osman doğru yapı kayıt belgesini aldım tescil belgesinide ama yapı kayıt belgesi ile tescil belgesindeki ölçümler birbirinden farklı ne yapmaliyim

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 19 Haziran 2019

  Merhabalar

  Esas olan ölçü Zemin Tespit Tutanağındaki ölçüdür. E-Devlet üzerinden giriş yaparak yapı kayıt  belgenizi güncellemeniz ve zemin tespit tutanağında yazan değeri o alana yazmanız gerekmektedir.


  Eğer yapı kayıt belgenizde yazan alan daha büyükse herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

  Beğen
  0
16 Haziran 2019

İyi günler meraya ev yaptın 96 yılında ev yerleşim alanında mahkemelik oldum dava kaapandı 2007 de dava bitti yapı kaydı belgesini aldım elektrik abonesine baş  vurdum Aydem benden yazılı elektrik su abonesini alı bilir yazısı istedi böyle yazıyı nerden alabilirim ne yapmam gerekir 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 18 Haziran 2019

  Merhabalar

  İlgili yazıyı Tarım il müdürlüğünden alabilirsiniz.

  Beğen
  0
Sayfa: 1/10
Sonraki
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2019