HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

25 Eylül 2018

İmar barışına müracaatınızı yaptınız ve yapı kayıt belgenizi aldınız. Yapı kayıt belgenizi aldığınızda yapınızı ruhsatlandırmış  oluyorsunuz. Sonraki aşamada yapınızı tapuya tescil etmeniz gerekiyor.


Yapı Kayıt Belgesi Aldığınız Yapınızı Tapuya Tescil Ettirmek İçin İzlemeniz Gereken Yol

 • Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak
 • Birden çok bağımsız bölüm bulunan yapı ise Kat İrtifak projesi hazırlatmak
 • Kat irtifak projesi varsa bina yönetim planı hazırlatmak
 • Deprem sigortası yaptırmak
 • Tapuya Müracaat etmek

Öncelikle bir Harita Mühendisi ile görüşerek Yapı Kayıt Belgenizin ön incelemesini yaptırmanız gerekmektedir. Üzerine yapı yaptığınız taşınmazın yola, yeşil alana kamusal alana terki olması durumunda bu sorunun giderilip sonrasında tapuya müracaat etmeniz gerekecektir.


Yerinde yapılan ölçümler sonucu bir sorun olmaması durumunda Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyasını hazırlayarak ilçe Tapu Müdürlüğüne, bir sorun tespit edilmesi durumunda Zemin Tespit Tutanağı Ek-2 dosyasını hazırlayarak İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne yönlendirecektir.


Harita Mühendisi tarafından istenecek belgeler

 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi

Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak

Aşağıda Zemin Tespit Tutanağı Ek-1 dosyası örneği görülebilir. Ekler kısmında Ek-1 ve Ek-2 örneklerini PDF formatında indirebilirsiniz.

Harita Mühendisi ilk olarak yapının bulunduğu parselin imar durumunu inceleyerek imar planına göre terklerinin olup olmadığını tespit edecektir.

İmar planına göre terki olan parsel için terkler yapılmadan yapının tapuya tescil işlemi yapılamamaktadır. Bu noktada size yapmanız gereken konusunda bilgi verecektir.


İmar planı bulunmayan yerlerde herhangi bir terkten bahsedilemeyeceği için zemin tespit tutanağının hazırlanmasına engel bir durum ortaya çıkmayacaktır.


Zemin tespit tutanağı hazırlanması aşamasında binanın yerinde ölçümü yapılarak Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan ile yerinde yapılan ölçüm sonucu hesaplanan bina alanı karşılaştırması yapılacaktır.


Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan Harita Mühendisi tarafından hesaplanan alandan küçük olması durumunda yanlış ve eksik beyanda bulunduğunuz için Yapı kayıt belgenizin geçerliliği kaybolacaktır. Harita Mühendisinin hazırlayacağı Zemin tespit Tutanağı Ek-2 dosyası ile birlikte İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne giderek ilave ücreti ödedikten sonra gerekli düzeltmeleri yaptırarak işleminize devam edebileceksiniz.


Zemin tespit tutanağını hazırlayan Harita Mühendisi yapı sahibi kadar yapılan işlemden hukuken sorumludur.


Zemin Tespit Tutanağı Hazırlandıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Zemin tespit tutanağı hazırlandıktan sonra dosyanın Kadastroda teknik kontrollerinin yaptırılarak onaylatılması gerekmektedir.


Kadastro Dosyası İçeriği

 • Kimlik Fotokopisi
 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Zemin tespit Tutanağı
 • Harita Mühendisi ile Tapu maliki arasında yapılan Tip-4 Sözleşme
 • Tapu maliki adına sözleşmede geçen rakam kadar ibraz edilmiş fatura
 • Damga vergisi makbuzu

Tip-4 sözleşme Harita Kadastro Mühendisleri odası sitesinden ücreti karşılığı temin edilmektedir. Sözleme üzerine yazılacak işlem ücreti ve kesilen fatura bedeli yine HKMO tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret Cetveline göre hesaplanmaktadır. 


Harita Mühendisi tarafından yapılacak işlemlerin ücretini Zemin tespit Tutanağı Ücreti Hesapla bağlantısına tıklayarak hesaplayabilirsiniz.


Kadastro Müdürlüğü Süreci

Dosya iki nüsha halinde hazırlanarak kadastro müdürlüğüne intikal ettirilir. Ön evrak incelemesi sonrası dosyanın kontrollük işlemleri ve belge bedeli harçları hesaplanarak dosyanın girişi yaptırılır.


Harçların yatırılması sonrası teknik kontrol yapılarak (parsel köşe koordinatları ve dosyanın hazırlanma formatı) bir sorun çıkmaması durumunda dosya onaylanarak Tapuya gitmek üzere bir üst yazı ile birlikte Harita Mühendisine teslim edilir.


Tapu Müdürlüğü Süreci

Harita Mühendisi onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyası ve tapuya yazılmış üst yazı ile birlikte dosyayı tapu malikine teslim ederek tapuya yönlendirir.


Tapu Dosyası İçeriği

 • Kadastro Müdürlüğü tarafından yazılmış üst yazı (Dijital olarak da gönderilebilir)
 • Onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 evrakı
 • Deprem Sigortası
 • Tapu malikinin kimliği
 • Yapı Kayıt Belge bedeli kadar yapılmış ikinci bir ödemeye ait makbuz *
 • Kat mülkiyeti olan yerlerde Kat irtifak projesi ve Yönetim Planı (Ek-3' de indirilebilir)

* Yapı Kayıt Belgesi almak için ödediğiniz ücretin aynısı tutarda ücreti yapının tapuya tescil edilmesi aşamasında bir kez daha yatırmanız gerekmektedir.


Eloğlu Harita Mühendislik olarak Yapı Kayıt belgeniz ile birlikte ofisimizi ziyaret ettiğinizde ücretsiz ön inceleme yaparak gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz.

Dosya Ekleri

Ek-1
Zemin Tespit Tutanağı
Zemin Tespit...
382 indirme İNDİR
Ek-2
Zemin tespit Tutanağı Ek -2 Örneği
Zemin tespit...
257 indirme İNDİR
Ek-3
Kat Mülkiyetli Yapılar İçin Bina Yönetim Planı
Kat Mülkiyet...
407 indirme İNDİR
Beğen
Bu paylaşımı 4 kişi beğendi
 
Yapı Kayıt Belgesi İmar Barışı İmar Affı Tapuya Tescil Cins Değişikliği

28 gün önce

Oturmakta olduğum dubleks evimin bodrum katına ayrı bağımsız bölüm olarak kullanmaktayım diye yapı kayıt belgesi aldım elektrik ve su aboneliği de aldım 3-7 katlı yapılar diye bildirim hesapladı muhasebeci. Ben 2.762 TL öderken yan komşum ayni yer için 1450 TL ödedi. Benim yapı 70 m2 komşum 100 m2 bildirmiş fazla olsun diye evlerimiz site olduğu için her bina ayni mt2 ve ayni arsa payı. Acaba benim işlemimi yapan takipçi yanlış beyan ve hesaplama mı yaptı ki?

İKİNCİ SORUM; Bu bodrum kat için belediyeye beyanname verip emlak vergisi ödeyeceğiz diye biliyorum doğrumu.

Telefon numarama mesajla bildirirseniz sevinirim bu sayfayı bir daha bulabilir miyim bilmem yardımlarınız için teşekkür ederim..

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 28 gün önce

  Merhaba Faruk Bey

  Çıkan ücretlerin farklılığını anlamak için komşunuzun seçtiği parametreleri de bilmek lazım. Örneğin siz 3-7 katlı yapılar seçerken komşunuz 1-2 katlı basit yapıları seçmişse onun beyanı yanlış haliyle ücreti de düşük çıkmıştır.


  Ücreti yatırıp Yapı Kayıt Belgenizi aldıktan sonra belediyeye beyan vermeniz gerekmektedir. Haliyle bodrum katınızda bir bağımsız bölüm olduğu için oraya ait emlak vergisi ayrıca hesaplanacaktır.

  Beğen
  0
12 Ocak 2019

Tapusu mülkiyeti bana ait tamamı iskansız 3 katlı binanın toplam yapı kullanım alanını harita mühendisine danışmadan kendimiz ölçerek tahminen 20 metrekare fazla yazılıp parası ödenip yapı kayıt belgesini aldık. Bu sorun olur mu? Zemin tespit tutanağı çıkarken?

Şuan için kat mülkiyetine maddi nedenden dolayı geçemeyeceğiz. Bu imar barışı tarihi içersin de mi metrekare düzeltilmesi gerek? Yoksa imar barışı bittikten sonrada ileriki yıllarda kat mülkiyetine geçişte mimar proje çiziminde düzeltilebilir mi bu metrekare? 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 12 Ocak 2019

  Merhabalar

  Toplam metrekareyi büyük yazmanız hiç bir sorun teşkil etmeyecek aksine ilerde bir sorun çıkmasını engelleyecektir. Harita Mühendisi tarafından zemin tespit tutanağı hazırlandığında Yapı kayıt belgesinde yazan alandan küçük olması gerekecekti ve haliyle sizin işleminiz için herhangi bir düzeltmeye gerek olmayacaktır.


  Gerek zemin yapı kayıt belgesinde ki düzeltmeler olsun gerekse kat mülkiyetine geçme işlemi olsun, herhangi bir süre sınırı bulunmamaktadır. Ne zaman maddi durumunuz uygun olursa o zaman kat mülkiyetine geçiş işlemlerini başlatabilirsiniz.

  Beğen
  Bu yorumu 1 kişi beğendi
  1
04 Ocak 2019

merhaba. arsa tapusu olan 165 m2 lik arssya temeli 1986 da atilmis olan suan bahce kati 105m5 giris kat 105 m2 ,1.kat 120. 2.kat120,3.kat dublex 240m2 olarak toplamds 690m2 toplam kullanim alani olarak kullanilmaktadir ve tum abonelikleri mevcut yillardir emlak vergisi vs odemekteyiz. 

srsa raic bedeli 2019 itibari ile 908,72 tl

bul bilgilri girdigimde 25.000 kusur tl yapi kayit belgesi ucreti cikiyor. kat irtifaki icin ortalama nekadar masrafim olur acaba?

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 04 Ocak 2019

  Merhabalar

  Mimarlar yapının özelliklerine göre kat başına ortalama bin tl ücret alıyorlar. 4-5 bin tl civarında kat irtifak projesi için mimar isteyecektir. Bin tl civarı harita ve ufak tefek harçlarınız çıkacaktır. Ayrıca yapı kayıt belgesi için ödeyeceğiniz 25 bin tl lik ücreti ikinci bir kez daha ödeyeceksiniz.

  Beğen
  0
03 Ocak 2019

Yapı kayıt belgesini aldım bundan sonraki aşamalarda para ödemem gerekiyormu bina 4 katlı 16 bin 200 yüz tl ödedim 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 04 Ocak 2019

  Merhabalar

  Yapınızı tapuya tescil ettirmek istediğinizde (-ki bağımsız bölüm sayısı birden fazla ise her daire için ayrı tapu çıkarmak için bunu yapmanız gerekir) devlete ödediğiniz ücreti bir kez daha ödemeniz ve ayrıca harita mühendisine zemin tespit tutanağı mimara kat irtifak projesi çizdirmeniz ayrıca ufak tefek bir kaç harç ödemeniz gerekmektedir.

  Beğen
  0
 • İlhak 04 Ocak 2019 
  Yine 16 bin tl ödemmi gerekiyor 
  Beğen
  0
 • Eloğlu Harita 04 Ocak 2019

  @İlhak yorumuna yanıt olarak

  16 bin ödeyeceksiniz ayırca 4 bin kadar da diğer masraflarınız olacaktır

  Beğen
  0
Sayfa: 1/6
Sonraki
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2019