HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

25 Eylül 2018

İmar barışına müracaatınızı yaptınız ve yapı kayıt belgenizi aldınız. Yapı kayıt belgenizi aldığınızda yapınızı ruhsatlandırmış  oluyorsunuz. Sonraki aşamada yapınızı tapuya tescil etmeniz gerekiyor.


Yapı Kayıt Belgesi Aldığınız Yapınızı Tapuya Tescil Ettirmek İçin İzlemeniz Gereken Yol

 • Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak
 • Birden çok bağımsız bölüm bulunan yapı ise Kat İrtifak projesi hazırlatmak
 • Kat irtifak projesi varsa bina yönetim planı hazırlatmak
 • Deprem sigortası yaptırmak
 • Tapuya Müracaat etmek

Öncelikle bir Harita Mühendisi ile görüşerek Yapı Kayıt Belgenizin ön incelemesini yaptırmanız gerekmektedir. Üzerine yapı yaptığınız taşınmazın yola, yeşil alana kamusal alana terki olması durumunda bu sorunun giderilip sonrasında tapuya müracaat etmeniz gerekecektir.


Yerinde yapılan ölçümler sonucu bir sorun olmaması durumunda Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyasını hazırlayarak ilçe Tapu Müdürlüğüne, bir sorun tespit edilmesi durumunda Zemin Tespit Tutanağı Ek-2 dosyasını hazırlayarak İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne yönlendirecektir.


Harita Mühendisi tarafından istenecek belgeler

 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi

Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak

Aşağıda Zemin Tespit Tutanağı Ek-1 dosyası örneği görülebilir. Ekler kısmında Ek-1 ve Ek-2 örneklerini PDF formatında indirebilirsiniz.

Harita Mühendisi ilk olarak yapının bulunduğu parselin imar durumunu inceleyerek imar planına göre terklerinin olup olmadığını tespit edecektir.

İmar planına göre terki olan parsel için terkler yapılmadan yapının tapuya tescil işlemi yapılamamaktadır. Bu noktada size yapmanız gereken konusunda bilgi verecektir.


İmar planı bulunmayan yerlerde herhangi bir terkten bahsedilemeyeceği için zemin tespit tutanağının hazırlanmasına engel bir durum ortaya çıkmayacaktır.


Zemin tespit tutanağı hazırlanması aşamasında binanın yerinde ölçümü yapılarak Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan ile yerinde yapılan ölçüm sonucu hesaplanan bina alanı karşılaştırması yapılacaktır.


Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan Harita Mühendisi tarafından hesaplanan alandan küçük olması durumunda yanlış ve eksik beyanda bulunduğunuz için Yapı kayıt belgenizin geçerliliği kaybolacaktır. Harita Mühendisinin hazırlayacağı Zemin tespit Tutanağı Ek-2 dosyası ile birlikte İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne giderek ilave ücreti ödedikten sonra gerekli düzeltmeleri yaptırarak işleminize devam edebileceksiniz.


Zemin tespit tutanağını hazırlayan Harita Mühendisi yapı sahibi kadar yapılan işlemden hukuken sorumludur.


Zemin Tespit Tutanağı Hazırlandıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Zemin tespit tutanağı hazırlandıktan sonra dosyanın Kadastroda teknik kontrollerinin yaptırılarak onaylatılması gerekmektedir.


Kadastro Dosyası İçeriği

 • Kimlik Fotokopisi
 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Zemin tespit Tutanağı
 • Harita Mühendisi ile Tapu maliki arasında yapılan Tip-4 Sözleşme
 • Tapu maliki adına sözleşmede geçen rakam kadar ibraz edilmiş fatura
 • Damga vergisi makbuzu

Tip-4 sözleşme Harita Kadastro Mühendisleri odası sitesinden ücreti karşılığı temin edilmektedir. Sözleme üzerine yazılacak işlem ücreti ve kesilen fatura bedeli yine HKMO tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret Cetveline göre hesaplanmaktadır. 


Harita Mühendisi tarafından yapılacak işlemlerin ücretini Zemin tespit Tutanağı Ücreti Hesapla bağlantısına tıklayarak hesaplayabilirsiniz.


Kadastro Müdürlüğü Süreci

Dosya iki nüsha halinde hazırlanarak kadastro müdürlüğüne intikal ettirilir. Ön evrak incelemesi sonrası dosyanın kontrollük işlemleri ve belge bedeli harçları hesaplanarak dosyanın girişi yaptırılır.


Harçların yatırılması sonrası teknik kontrol yapılarak (parsel köşe koordinatları ve dosyanın hazırlanma formatı) bir sorun çıkmaması durumunda dosya onaylanarak Tapuya gitmek üzere bir üst yazı ile birlikte Harita Mühendisine teslim edilir.


Tapu Müdürlüğü Süreci

Harita Mühendisi onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyası ve tapuya yazılmış üst yazı ile birlikte dosyayı tapu malikine teslim ederek tapuya yönlendirir.


Tapu Dosyası İçeriği

 • Kadastro Müdürlüğü tarafından yazılmış üst yazı (Dijital olarak da gönderilebilir)
 • Onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 evrakı
 • Deprem Sigortası
 • Tapu malikinin kimliği
 • Yapı Kayıt Belge bedeli kadar yapılmış ikinci bir ödemeye ait makbuz *
 • Kat mülkiyeti olan yerlerde Kat irtifak projesi ve Yönetim Planı (Ek-3' de indirilebilir)

* Yapı Kayıt Belgesi almak için ödediğiniz ücretin aynısı tutarda ücreti yapının tapuya tescil edilmesi aşamasında bir kez daha yatırmanız gerekmektedir.


Eloğlu Harita Mühendislik olarak Yapı Kayıt belgeniz ile birlikte ofisimizi ziyaret ettiğinizde ücretsiz ön inceleme yaparak gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz.

Dosya Ekleri

Ek-1
Zemin Tespit Tutanağı
Zemin Tespit...
885 indirme İNDİR
Ek-2
Zemin tespit Tutanağı Ek -2 Örneği
Zemin tespit...
561 indirme İNDİR
Ek-3
Kat Mülkiyetli Yapılar İçin Bina Yönetim Planı
Kat Mülkiyet...
860 indirme İNDİR
Beğen
Bu paylaşımı 6 kişi beğendi
 
Yapı Kayıt Belgesi İmar Barışı İmar Affı Tapuya Tescil Cins Değişikliği

13 gün önce

Iyi günler bizi imar basindan faydaladik ama sadece su abonli aldık saha elektrik almak bize bir mesaj geldi ben pek anlamayamadim da 

IMAR BARISI KAPSAMINDA YAPI KAYIT BELGESI ALMIS VATANDASLARIMIZIN DIKKATINE; MAGDURIYET YASAMAMANIZ ICIN, YAPINIZA/BINANIZA AIT ALMIS OLDUGUNUZ YAPI KAYIT BELGESINI BELEDIYEMIZE 10 GUN ICINDE BEYAN ETMENIZ GEREKMEKTEDIR. BEYAN VERDIYSENIZ BU MESAJI DIKKATE ALMAYINIZ. BU MESAJ BILGILENDIRME AMACLIDIR. PAMUKKALE BELEDIYESI B016 bu ne demek ne olur yardımıcı olun 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 13 gün önce

  Merhabalar

  Yapı Kayıt belgesi alarak yapınızı ruhsatlandırmış oluyorsunuz. Yapı kayıt belgenizi aldığınızda bağlı oldugu belediyeye o parselde yapı olduğunu beyan etmeniz gerekiyor. Size belediyeden gönderilen mesajda bu hatırlatılmaktadır.


  Tapunuz ve Yapi Kayıt belgeniz ile ilgili belediyeye giderek beyan verebmeniz zorunludur. Elektrik bağlatmak icin yine tapunuz ve yapı kayıt belgeniz ile ilgili elektrik şirketine müracaatta bulunabilirsiniz.

  Beğen
  Bu yorumu 1 kişi beğendi
  1
19 gün önce

Selam  İstanbul Beykoz ilçesinde oturmaktayım hisse tapulu bir evim var .imar barışı yaptırdım. bağımsız 3 daire görünüyor ama 2 dairede enerji var 3. daire için enerji almak için neler yapmam gerekiyor (Elektrik için özellikle)

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 19 gün önce

  Merhabalar

  İmar barışı müracaatını ne maçla yaptığınızı belirtseniz daha sağlıklı bilgi vermeye çalışırdır.


  Eğer iki daireli binaya bağımsız bölüm ekletmek amaçlı 3 daireyi ilave ediyor iseniz öncelikle Bir mimar ve bir harita mühendisi ile projelendirip tapuya işletmeniz gerekiyor. Bu işlemi yazımızda detaylı olarak anlatmıştık.


  Enerji Kimlik Belgesi için gerekli evraklar

  Mimari Proje

  Isı Yalıtım Projesi

  Elektrik Projesi

  Mekanik Tesisat Projesi (Isıtma, soğutma, havalandırma)


  Yukarıdaki belgeleri tamamlayarak ilgili kuruma müracaat ederek enerji kimlik belgenizi alabilirsiniz.

  Beğen
  Bu yorumu 1 kişi beğendi
  1
28 Aralık 2019

Merhaba, yapı ibb ve hisse li olmak üzere 2 parselde bununla ilgili yapı kayıt belgesinde iki parselde olmadı gerekiyor mu yoksa yapı kayıt belgesi ayrı ayrı parseller için mi alinacak

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 29 gün önce

  Merhabalar 

  Yapı Kayıt Belgeleri yapılar içindir ve yapı bazında müracaat edilir. Birden fazla parsele basıyor olması halinde büyük kısmı hangi parsel üzerinde ise o parsel bilgisi ile devam edilerek alınmış olması gerekir. 


  Her parsel için yapı kayıt belgesi müracaatına gerek yoktur.

  Beğen
  0
14 Aralık 2019

Merhaba ACIL YARDIM

Yapi kayit belgesi alinmis bir mulk satin aldim. Elimde yapi kayit belgeleri mevcut. Ancak su ve elektrik idaresinde birde bu belgelrin detay sayfalari isteniyormus. Evi satin aldigim kisi gurbetci ve yut disinda kendisine ulasamiyorum. Basvuruyu yapan o oldugu icin bu detay sayfasina ancak onun edevlet sayfasindan ulasilabiliyor. Bu detaylari almanin bir yolu var midir? Acil  yardim lazim. 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 14 Aralık 2019

  Merhabalar

  Yapı kayıt belgesi elinizde mevcut ise e-devlet üzerinden edinmeniz gereken evraki edinmişsiniz demektir. E-devlet üzerinden daha farklı bir evrak verilmemektedir.


  Su ve elektrik aboneliği müracaatlarınızı yaparken Yapı Kayıt Belgesi, Tapu ve Kimlik fotokopinizi sunmaniz yeterlidir. Ilave olarak yapi koordinatlarinı ve fotoğraflarıni isteyebilirler.


  Bizzat kuruma muracaat ederek gerekli belgeleri ilgili kurumdan öğrenmenizi öneririz.

  Beğen
  0
 • Mustafa 14 Aralık 2019 

  @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

  Merhaba cevabiniz icin tesekkurler ama eksik veya yanlis anlatmis olabilirim. İzmirde yasiyorum  su ve elektrik idaresi yapi kayit belgesinin yani sira yapi kayit belgesinin basvuru sayfasinin detay kismi olmadan islem yapmiyor. Asagida bir ornek buldum ilistirdim. Bu sayfaya sadece edevlet uzerinden ulasilabiliyor ve maalesef benim evi aldigim kisi yurt disinda yasiyor ve kendisine ulasilamiyor. Bu sayfayi cikartmanin baska bir yolu var midir?rne 

  Beğen
  0
 • Eloğlu Harita 14 Aralık 2019

  @Mustafa yorumuna yanıt olarak

  Eklediginiz detaylar sadece bilgi amacli ve resmi hic bir karşılığı yok. Hic bir kurum bu detayları isteyemez. 

  Zorunlu bulmanız gerekiyorsa başvuruyu yapan kişiye ulaşmaktan başka çareniz de yok maalesef.

  Beğen
  0
 • Eloğlu Harita 14 Aralık 2019

  @Mustafa yorumuna yanıt olarak

  Ilgili kişiye ulasamıyorsanız il cevre şehircilik müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. Size detayları çıkarabilirler ya da bu detaylara gerek olmadan işlemin yapılması yönünde bir talimat verebilirler.

  Beğen
  0
 • Cüneyt 24 Aralık 2019 

  @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

   Köy de bir küçük barakam vardı onun yanına 120 M2 ev yaptım imar barisindan faydalandım yapı kayıt belgesinde aldım ücretinde ödedim belgem iptal oldu ne yapabilirim

  Beğen
  0
26 Kasım 2019

Merhaba ben bağımsız bölümü daire  çevirdim yapı kayıt belgemi aldım diğer üç katın kat irtifakı tapusu var yalnızca yalnızca daireye cevirdigim bağımsız bölüm un tapusu Yok  ve buraya elektrik aboneliği alamıyorum elektrik aboneliği için DASK istiyorlar DASK i da tapusu olmadığı için yaptiramiyorum. Ne yapmalıyım teşekkürler.

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 10 Aralık 2019

  Merhabalar

  Öncelikle bir Mimar ile görüşerek binanın tamamı için Kat İrtifak projesi çizdirmek ile işleme başlayabilirsiniz.

  Sonrasında tapuya müracaat ederek yeni tapularınızı alırsınız. Ancak bu işlemi yapabilmek için binada ki tüm daire sahiplerinin tapuda imzaya gelmeleri gerekecektir. Onların onayı olmadan bu işlemi yaptıramazsınız  Beğen
  0
Sayfa: 1/14
Sonraki
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2020