HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

25 Eylül 2018

İmar barışına müracaatınızı yaptınız ve yapı kayıt belgenizi aldınız. Yapı kayıt belgenizi aldığınızda yapınızı ruhsatlandırmış  oluyorsunuz. Sonraki aşamada yapınızı tapuya tescil etmeniz gerekiyor.


Yapı Kayıt Belgesi Aldığınız Yapınızı Tapuya Tescil Ettirmek İçin İzlemeniz Gereken Yol

 • Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak
 • Birden çok bağımsız bölüm bulunan yapı ise Kat İrtifak projesi hazırlatmak
 • Kat irtifak projesi varsa bina yönetim planı hazırlatmak
 • Deprem sigortası yaptırmak
 • Tapuya Müracaat etmek

Öncelikle bir Harita Mühendisi ile görüşerek Yapı Kayıt Belgenizin ön incelemesini yaptırmanız gerekmektedir. Üzerine yapı yaptığınız taşınmazın yola, yeşil alana kamusal alana terki olması durumunda bu sorunun giderilip sonrasında tapuya müracaat etmeniz gerekecektir.


Yerinde yapılan ölçümler sonucu bir sorun olmaması durumunda Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyasını hazırlayarak ilçe Tapu Müdürlüğüne, bir sorun tespit edilmesi durumunda Zemin Tespit Tutanağı Ek-2 dosyasını hazırlayarak İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne yönlendirecektir.


Harita Mühendisi tarafından istenecek belgeler

 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi

Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak

Aşağıda Zemin Tespit Tutanağı Ek-1 dosyası örneği görülebilir. Ekler kısmında Ek-1 ve Ek-2 örneklerini PDF formatında indirebilirsiniz.

Harita Mühendisi ilk olarak yapının bulunduğu parselin imar durumunu inceleyerek imar planına göre terklerinin olup olmadığını tespit edecektir.

İmar planına göre terki olan parsel için terkler yapılmadan yapının tapuya tescil işlemi yapılamamaktadır. Bu noktada size yapmanız gereken konusunda bilgi verecektir.


İmar planı bulunmayan yerlerde herhangi bir terkten bahsedilemeyeceği için zemin tespit tutanağının hazırlanmasına engel bir durum ortaya çıkmayacaktır.


Zemin tespit tutanağı hazırlanması aşamasında binanın yerinde ölçümü yapılarak Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan ile yerinde yapılan ölçüm sonucu hesaplanan bina alanı karşılaştırması yapılacaktır.


Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan Harita Mühendisi tarafından hesaplanan alandan küçük olması durumunda yanlış ve eksik beyanda bulunduğunuz için Yapı kayıt belgenizin geçerliliği kaybolacaktır. Harita Mühendisinin hazırlayacağı Zemin tespit Tutanağı Ek-2 dosyası ile birlikte İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne giderek ilave ücreti ödedikten sonra gerekli düzeltmeleri yaptırarak işleminize devam edebileceksiniz.


Zemin tespit tutanağını hazırlayan Harita Mühendisi yapı sahibi kadar yapılan işlemden hukuken sorumludur.


Zemin Tespit Tutanağı Hazırlandıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Zemin tespit tutanağı hazırlandıktan sonra dosyanın Kadastroda teknik kontrollerinin yaptırılarak onaylatılması gerekmektedir.


Kadastro Dosyası İçeriği

 • Kimlik Fotokopisi
 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Zemin tespit Tutanağı
 • Harita Mühendisi ile Tapu maliki arasında yapılan Tip-4 Sözleşme
 • Tapu maliki adına sözleşmede geçen rakam kadar ibraz edilmiş fatura
 • Damga vergisi makbuzu

Tip-4 sözleşme Harita Kadastro Mühendisleri odası sitesinden ücreti karşılığı temin edilmektedir. Sözleme üzerine yazılacak işlem ücreti ve kesilen fatura bedeli yine HKMO tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret Cetveline göre hesaplanmaktadır. 


Harita Mühendisi tarafından yapılacak işlemlerin ücretini Zemin tespit Tutanağı Ücreti Hesapla bağlantısına tıklayarak hesaplayabilirsiniz.


Kadastro Müdürlüğü Süreci

Dosya iki nüsha halinde hazırlanarak kadastro müdürlüğüne intikal ettirilir. Ön evrak incelemesi sonrası dosyanın kontrollük işlemleri ve belge bedeli harçları hesaplanarak dosyanın girişi yaptırılır.


Harçların yatırılması sonrası teknik kontrol yapılarak (parsel köşe koordinatları ve dosyanın hazırlanma formatı) bir sorun çıkmaması durumunda dosya onaylanarak Tapuya gitmek üzere bir üst yazı ile birlikte Harita Mühendisine teslim edilir.


Tapu Müdürlüğü Süreci

Harita Mühendisi onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyası ve tapuya yazılmış üst yazı ile birlikte dosyayı tapu malikine teslim ederek tapuya yönlendirir.


Tapu Dosyası İçeriği

 • Kadastro Müdürlüğü tarafından yazılmış üst yazı (Dijital olarak da gönderilebilir)
 • Onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 evrakı
 • Deprem Sigortası
 • Tapu malikinin kimliği
 • Yapı Kayıt Belge bedeli kadar yapılmış ikinci bir ödemeye ait makbuz *
 • Kat mülkiyeti olan yerlerde Kat irtifak projesi ve Yönetim Planı (Ek-3' de indirilebilir)

* Yapı Kayıt Belgesi almak için ödediğiniz ücretin aynısı tutarda ücreti yapının tapuya tescil edilmesi aşamasında bir kez daha yatırmanız gerekmektedir.


Eloğlu Harita Mühendislik olarak Yapı Kayıt belgeniz ile birlikte ofisimizi ziyaret ettiğinizde ücretsiz ön inceleme yaparak gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz.

Dosya Ekleri

Ek-1
Zemin Tespit Tutanağı
Zemin Tespit...
210 indirme İNDİR
Ek-2
Zemin tespit Tutanağı Ek -2 Örneği
Zemin tespit...
149 indirme İNDİR
Ek-3
Kat Mülkiyetli Yapılar İçin Bina Yönetim Planı
Kat Mülkiyet...
235 indirme İNDİR
Beğen
Bu paylaşımı 4 kişi beğendi
 
Yapı Kayıt Belgesi İmar Barışı İmar Affı Tapuya Tescil Cins Değişikliği

3 gün önce

Arsa tapusu üzerinde 2 katlı betonarme ruhsatsız bina var. Elektrik, su, telefon ve doğalgaz hizmetlerinden faydalanıyorum.


Yapı 1995 ve 2005 yıllarında yapıldı. Belediye sınırları içerisinde bulunan iki yapıya da emlak vergisi ödüyorum. Yapının arka cephesi komşu parsele sınır diğer cephelerden 5 ve 3 er metre çekme mesafesi var.


Bu yapı için Yapı kayıt Belgesi almam gerekiyor mu?

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 3 gün önce

  Merhabalar 

  Mevcut yapınız bu hali ile ruhsatsız olup alacağınız yapı kayıt belgesi yapı için ruhsat yerine geçecektir. 


  Müracaatı yapıp yapmamak tamamen sizin tercihinizde olan bir durum. Evinizi ruhsatlandırmak isterseniz müracaat edebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz müracaatınızı yaparak yapı kayıt belgenizi almanız.


  Bu haliyle kullanmaya devam da edebilirsiniz. İlerisi için ruhsatsız yapılara ne olacağı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

  Beğen
  0
3 gün önce

Merhaba kolay gelsin.

Bina 3 katlı 1. Kat için iskan mevcut 2.ve 3. Kat için yapı kayıt belgesi bu gün oluşturuldu. Fakat bizde kat irtifak tapusu mevcut bundan sonrası için ne yapmamız gerekiyor?

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 3 gün önce

  Merhabalar

  Bina için daha önce kat irtifak projesi çizilmiş olduğu için bir Mimar ile görüşerek kat irtifakının bozularak ilave yerleri de kapsayan yeni bir kat irtifak projesi çizdirmeniz gerekecektir.


  Aynı zamanda bir Harita Mühendisi tarafından da Zemin Tespit Tutanağı hazırlatmanız gerekmektedir.

  Beğen
  0
7 gün önce

Selamün aleyküm bizim köyümüzde içine 25 sene önce yapılmış bir evimiz var. Evin elektrik ve su aboneliği var. Tapumuz yok. İmar affı için başvuru yaptık ödememizi de yaptık. Bundan sonra tapuya mı gideceğiz yoksa başka yere mi.

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 7 gün önce

  Merhaba Hilmi Bey;

  Öncelikle E-devlet üzerinde başvuru yaptığınız alanda tanımlanmış Yapı Kayıt Belgenizi indirerek çıktısını almanız ve muhafaza etmeniz gerekmektedir. Bu belge artık evinize ait mesken ruhsatıdır.


  Tapumuz yok demişsiniz

  Eğer arsa tapusu size ait ancak ev tapuya işlenmemiş ise Bir Harita Mühendisi tarafından yukarıda anlatıldığı üzere Zemin Tespit tutanağı hazırlatarak sonrasında tapuya müracaat etmeniz gerekmektedir.


  Eğer arsa tapusu da size ait değil hazine arazisi ise yine bir harita mühendisi tarafından hazırlanacak Zemin tespit Tutanağı Ek 2 ile Çevre şehircilik müdürlüğüne müracaat ederek hazine arazisinin tarafınıza satışını talep etmeniz gerekmektedir.


  Her iki durumda da işin başlangıcı Harita Mühendisidir. Yapı Kayıt Belgeniz ve Arsa tapunuzla bir harita mühendisine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Beğen
  0
9 gün önce

3 katlı evimin 2 katın iskanı var ücüncü kat için tapu kayıt belgesi aldım fakat iskan alandan sonra katta ilave yapmıştım bir hata oluştu elektrik alamadım , tekrar müracat ettiğimde binayı tekrar yeniden ölçüp farklılık çıktı bu nedenle iskanın bozulduğunu beyan ettiler ve tamamına yapı kayıt belgesi almamı söylediler . Bu konuda bilgi verirseniz memmun olurum


 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 9 gün önce

  Merhabalar

  İskanı olan hali ile bina projesine göre farklılık gösteriyorsa binanın tamamı için müracaat yapmanız iskanı alınmış alanı düşerek başvurunuzu yapmanız gerekmektedir


  Örneğin 3 katın toplam alanı 330 m2 hesaplanmış ve siz ilk iki katı 200 m2 iskan almışsanız müracaatınızı tüm binayı göstererek 130 m2 lik aykırılık için müracaat edeceksiniz.

  Beğen
  0
9 gün önce

İki katlı evim var. Yapı kayıt belgesi aldım yalnız iki kati ayrı göstermedim tek tapuda gösterdim. Bazıları kat1 ve kat2 şeklinde iki adet bağımsız bölüm olarak kayıt belgesi almış bende bir tane aldım iki daire için.

Abone olurken ikinci kata abone olacağım. Birinci katın abonesi var ikinci kata abone olurken tek kayıt belgesi olduğu için abone olurken sıkıntı olur mu?

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 9 gün önce

  Merhabalar

  Yapı kayıt belgesi müracaatı bağımsız bölümler için ayrı ayrı yapılabileceği gibi ana yapı için tek müracaatla da alınabilmektedir.


  Eğer yapınızdaki daireler ortak kullanılan tek bir daire (alt kat üst kat tek kişi tarafından kullanılıyor ise) ise tek müracaat yeterlidir, ancak her kat için ayrı daire tapusu çıkarmak isteniyorsa bağımsız bölüm sayısını 2 belirterek yine tek müracaat ile başvurunuzu yapabilirsiniz.


  Bağımsız bölüm sayısı çıkarmak istediğiniz daire tapusu kadar olmalıdır. Abonelikten kastettiğiniz su ya da elektrik aboneliği ise ve ayrı saat ya da sayaç taktırmak istiyorsanız iki bağımsız bölüm gösterip tek müracaatta yapmanız yeterlidir.


  Müracaatınızı yaptınız ve paranızı ödemiş olsanız dahi alanlarda bir değişim olmadığı için E-Devlet üzerinden sisteme girerek düzenleme yapabilir iki bağımsız bölüm olarak gerekli düzeltmeyi yaptığınızda ilave ücret çıkmayacağı için 2-3 gün içinde yeni yapı kayıt belgenizi yine aynı alandan alabilirsiniz.

  Beğen
  0
Sayfa: 1/3
Sonraki
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2018