HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

25 Eylül 2018

İmar barışına müracaatınızı yaptınız ve yapı kayıt belgenizi aldınız. Yapı kayıt belgenizi aldığınızda yapınızı ruhsatlandırmış  oluyorsunuz. Sonraki aşamada yapınızı tapuya tescil etmeniz gerekiyor.


Yapı Kayıt Belgesi Aldığınız Yapınızı Tapuya Tescil Ettirmek İçin İzlemeniz Gereken Yol

 • Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak
 • Birden çok bağımsız bölüm bulunan yapı ise Kat İrtifak projesi hazırlatmak
 • Kat irtifak projesi varsa bina yönetim planı hazırlatmak
 • Deprem sigortası yaptırmak
 • Tapuya Müracaat etmek

Öncelikle bir Harita Mühendisi ile görüşerek Yapı Kayıt Belgenizin ön incelemesini yaptırmanız gerekmektedir. Üzerine yapı yaptığınız taşınmazın yola, yeşil alana kamusal alana terki olması durumunda bu sorunun giderilip sonrasında tapuya müracaat etmeniz gerekecektir.


Yerinde yapılan ölçümler sonucu bir sorun olmaması durumunda Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyasını hazırlayarak ilçe Tapu Müdürlüğüne, bir sorun tespit edilmesi durumunda Zemin Tespit Tutanağı Ek-2 dosyasını hazırlayarak İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne yönlendirecektir.


Harita Mühendisi tarafından istenecek belgeler

 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi

Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak

Aşağıda Zemin Tespit Tutanağı Ek-1 dosyası örneği görülebilir. Ekler kısmında Ek-1 ve Ek-2 örneklerini PDF formatında indirebilirsiniz.

Harita Mühendisi ilk olarak yapının bulunduğu parselin imar durumunu inceleyerek imar planına göre terklerinin olup olmadığını tespit edecektir.

İmar planına göre terki olan parsel için terkler yapılmadan yapının tapuya tescil işlemi yapılamamaktadır. Bu noktada size yapmanız gereken konusunda bilgi verecektir.


İmar planı bulunmayan yerlerde herhangi bir terkten bahsedilemeyeceği için zemin tespit tutanağının hazırlanmasına engel bir durum ortaya çıkmayacaktır.


Zemin tespit tutanağı hazırlanması aşamasında binanın yerinde ölçümü yapılarak Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan ile yerinde yapılan ölçüm sonucu hesaplanan bina alanı karşılaştırması yapılacaktır.


Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan Harita Mühendisi tarafından hesaplanan alandan küçük olması durumunda yanlış ve eksik beyanda bulunduğunuz için Yapı kayıt belgenizin geçerliliği kaybolacaktır. Harita Mühendisinin hazırlayacağı Zemin tespit Tutanağı Ek-2 dosyası ile birlikte İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne giderek ilave ücreti ödedikten sonra gerekli düzeltmeleri yaptırarak işleminize devam edebileceksiniz.


Zemin tespit tutanağını hazırlayan Harita Mühendisi yapı sahibi kadar yapılan işlemden hukuken sorumludur.


Zemin Tespit Tutanağı Hazırlandıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Zemin tespit tutanağı hazırlandıktan sonra dosyanın Kadastroda teknik kontrollerinin yaptırılarak onaylatılması gerekmektedir.


Kadastro Dosyası İçeriği

 • Kimlik Fotokopisi
 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Zemin tespit Tutanağı
 • Harita Mühendisi ile Tapu maliki arasında yapılan Tip-4 Sözleşme
 • Tapu maliki adına sözleşmede geçen rakam kadar ibraz edilmiş fatura
 • Damga vergisi makbuzu

Tip-4 sözleşme Harita Kadastro Mühendisleri odası sitesinden ücreti karşılığı temin edilmektedir. Sözleme üzerine yazılacak işlem ücreti ve kesilen fatura bedeli yine HKMO tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret Cetveline göre hesaplanmaktadır. 


Harita Mühendisi tarafından yapılacak işlemlerin ücretini Zemin tespit Tutanağı Ücreti Hesapla bağlantısına tıklayarak hesaplayabilirsiniz.


Kadastro Müdürlüğü Süreci

Dosya iki nüsha halinde hazırlanarak kadastro müdürlüğüne intikal ettirilir. Ön evrak incelemesi sonrası dosyanın kontrollük işlemleri ve belge bedeli harçları hesaplanarak dosyanın girişi yaptırılır.


Harçların yatırılması sonrası teknik kontrol yapılarak (parsel köşe koordinatları ve dosyanın hazırlanma formatı) bir sorun çıkmaması durumunda dosya onaylanarak Tapuya gitmek üzere bir üst yazı ile birlikte Harita Mühendisine teslim edilir.


Tapu Müdürlüğü Süreci

Harita Mühendisi onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyası ve tapuya yazılmış üst yazı ile birlikte dosyayı tapu malikine teslim ederek tapuya yönlendirir.


Tapu Dosyası İçeriği

 • Kadastro Müdürlüğü tarafından yazılmış üst yazı (Dijital olarak da gönderilebilir)
 • Onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 evrakı
 • Deprem Sigortası
 • Tapu malikinin kimliği
 • Yapı Kayıt Belge bedeli kadar yapılmış ikinci bir ödemeye ait makbuz *
 • Kat mülkiyeti olan yerlerde Kat irtifak projesi ve Yönetim Planı (Ek-3' de indirilebilir)

* Yapı Kayıt Belgesi almak için ödediğiniz ücretin aynısı tutarda ücreti yapının tapuya tescil edilmesi aşamasında bir kez daha yatırmanız gerekmektedir.


Eloğlu Harita Mühendislik olarak Yapı Kayıt belgeniz ile birlikte ofisimizi ziyaret ettiğinizde ücretsiz ön inceleme yaparak gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz.

Dosya Ekleri

Ek-1
Zemin Tespit Tutanağı
Zemin Tespit...
991 indirme İNDİR
Ek-2
Zemin tespit Tutanağı Ek -2 Örneği
Zemin tespit...
637 indirme İNDİR
Ek-3
Kat Mülkiyetli Yapılar İçin Bina Yönetim Planı
Kat Mülkiyet...
993 indirme İNDİR
Beğen
Bu paylaşımı 6 kişi beğendi
 
Yapı Kayıt Belgesi İmar Barışı İmar Affı Tapuya Tescil Cins Değişikliği

23 gün önce
8200mtkare olan bağ harabının 1300mkaresi benim içerisinde evim var.imar barışından yapı kayıt belgemi aldım .Hissemi müstakil tapuya nasıl çevirebilirim.
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 8 gün önce

  Merhabalar

  Bunun için bir harita mühendisi parselinizi ve yapı kayıt belgenizi incelemesi gerekmektedir. teknik şartları sağlıyor ise ancak müstakil tapuya geçebilirsiniz.

  Beğen
  0
26 gün önce

merhaba

  Şu an almayı planladığım bir ev var.Bu ev tapuda dublex olarak geçiyor ancak sahibi hem üzerine bir kat çıkmış hem de binanın oturduğu alanda balkon altındaki boşlukları doldurarak oda şekline getirip genişlemiş.imar affına başvurmuş ve 2018 de 9170 lira para yatırmış.Şimdi ben bu evi alsam tapu üzerime geçtikten sonra tapuda 3 katlı triplex olarak işletebilir miyim? İmar barışı için 2018 de ödeme yaptığı için bir zaman aşımı mevcut mudur? teşekkürler şimdiden

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 26 gün önce

  Merhabalar

  Bahsetmiş olduğunuz sonradan yapılmış olan alanlar 2018 yılından önce yapılmış ve 2018 yılı içerisinde imar barışına müracaat edilerek yapı kayıt belgesi alınmış ise artık sonradan yapılan bölümler içinde ruhsat alınmış anlamına gelir. Tapuya işletme noktasında herhangi bir zaman aşımına uğramaz ne zaman istenirse o zaman tapuya işletme işlemleri yapılır.


  Ancak tapuya işletmek istenildiğinde yatırılmış olan 9170 tl paranın bir kez daha yatırılması gerekecektir. Bu maliyette bir ev almadan önce teknik birisi tarafından zeminde inceleme yapılarak bir değerlendirme yapılması daha uygun olacaktır. 

  Beğen
  0
27 gün önce

Yapı kayıt belgeli olan ev sistemde hala yıkım ve para cezası gorukuyor napmaliyiz evi alicam ama bana böyle söyledi belediye bunun için napmam lazım 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 26 gün önce

  İmar barışından önce alınan yıkım kararları ve para cezaları imar barışına müracaat edilmesi ile ortadan kalkması gerekmektedir. Almış olduğunuz yapı kayıt belgeniz ile belediyeye müracaat edebilirsiniz. Ya da İl çevre şehircilik müdürlüğü ile görüşmenizi öneririm.

  Beğen
  0
 • Faruk 26 gün önce 

  @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

  Peki ben bu daireyin yapı kayıtlı olduğunu onaylattim e devletten baktım ve e devlet barkod sistemiyle de tarattım yapı kayıt belgesi var peki ben bu evi alsam sorun olurmu veya ben aldıktan sonra gidip yapsam o işlemleri sorun yasarmiyim

  Beğen
  0
05 Haziran 2020

İmar barışına 2018 de katıldık. Yapı kayıt belgesini aldık. Kentsel dönüşüme girdi bu alanlar diğer gece kondulara yıkım kağıdı gelmiş fakat bize geleni bulamadık. Muhtara sorduk yok dedi. O kağıdı nerden bulabiliriz. Bide gecekondunun beyanı e devlette görünüyor tapusunu almak için ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 05 Haziran 2020

  Merhabalar

  Sorduğunuz sorular özel durum oluşturulan sorulardır. Sorularınızın cevaplarını ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşerek alabilirsiniz.

  Beğen
  0
26 Mayıs 2020

2000 metre milli emlak arazisi içinde içerisinde 21 metre yapı bulunan tarlanın komlesine yapı kayıt belgesi aldım.yer milli emlak in .tapusunu nasıl alabilirim.tesekurler

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
Sayfa: 1/17
Sonraki
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2020