HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

25 Eylül 2018

İmar barışına müracaatınızı yaptınız ve yapı kayıt belgenizi aldınız. Yapı kayıt belgenizi aldığınızda yapınızı ruhsatlandırmış  oluyorsunuz. Sonraki aşamada yapınızı tapuya tescil etmeniz gerekiyor.


Yapı Kayıt Belgesi Aldığınız Yapınızı Tapuya Tescil Ettirmek İçin İzlemeniz Gereken Yol

 • Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak
 • Birden çok bağımsız bölüm bulunan yapı ise Kat İrtifak projesi hazırlatmak
 • Kat irtifak projesi varsa bina yönetim planı hazırlatmak
 • Deprem sigortası yaptırmak
 • Tapuya Müracaat etmek

Öncelikle bir Harita Mühendisi ile görüşerek Yapı Kayıt Belgenizin ön incelemesini yaptırmanız gerekmektedir. Üzerine yapı yaptığınız taşınmazın yola, yeşil alana kamusal alana terki olması durumunda bu sorunun giderilip sonrasında tapuya müracaat etmeniz gerekecektir.


Yerinde yapılan ölçümler sonucu bir sorun olmaması durumunda Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyasını hazırlayarak ilçe Tapu Müdürlüğüne, bir sorun tespit edilmesi durumunda Zemin Tespit Tutanağı Ek-2 dosyasını hazırlayarak İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne yönlendirecektir.


Harita Mühendisi tarafından istenecek belgeler

 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi

Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak

Aşağıda Zemin Tespit Tutanağı Ek-1 dosyası örneği görülebilir. Ekler kısmında Ek-1 ve Ek-2 örneklerini PDF formatında indirebilirsiniz.

Harita Mühendisi ilk olarak yapının bulunduğu parselin imar durumunu inceleyerek imar planına göre terklerinin olup olmadığını tespit edecektir.

İmar planına göre terki olan parsel için terkler yapılmadan yapının tapuya tescil işlemi yapılamamaktadır. Bu noktada size yapmanız gereken konusunda bilgi verecektir.


İmar planı bulunmayan yerlerde herhangi bir terkten bahsedilemeyeceği için zemin tespit tutanağının hazırlanmasına engel bir durum ortaya çıkmayacaktır.


Zemin tespit tutanağı hazırlanması aşamasında binanın yerinde ölçümü yapılarak Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan ile yerinde yapılan ölçüm sonucu hesaplanan bina alanı karşılaştırması yapılacaktır.


Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan Harita Mühendisi tarafından hesaplanan alandan küçük olması durumunda yanlış ve eksik beyanda bulunduğunuz için Yapı kayıt belgenizin geçerliliği kaybolacaktır. Harita Mühendisinin hazırlayacağı Zemin tespit Tutanağı Ek-2 dosyası ile birlikte İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne giderek ilave ücreti ödedikten sonra gerekli düzeltmeleri yaptırarak işleminize devam edebileceksiniz.


Zemin tespit tutanağını hazırlayan Harita Mühendisi yapı sahibi kadar yapılan işlemden hukuken sorumludur.


Zemin Tespit Tutanağı Hazırlandıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Zemin tespit tutanağı hazırlandıktan sonra dosyanın Kadastroda teknik kontrollerinin yaptırılarak onaylatılması gerekmektedir.


Kadastro Dosyası İçeriği

 • Kimlik Fotokopisi
 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Zemin tespit Tutanağı
 • Harita Mühendisi ile Tapu maliki arasında yapılan Tip-4 Sözleşme
 • Tapu maliki adına sözleşmede geçen rakam kadar ibraz edilmiş fatura
 • Damga vergisi makbuzu

Tip-4 sözleşme Harita Kadastro Mühendisleri odası sitesinden ücreti karşılığı temin edilmektedir. Sözleme üzerine yazılacak işlem ücreti ve kesilen fatura bedeli yine HKMO tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret Cetveline göre hesaplanmaktadır. 


Harita Mühendisi tarafından yapılacak işlemlerin ücretini Zemin tespit Tutanağı Ücreti Hesapla bağlantısına tıklayarak hesaplayabilirsiniz.


Kadastro Müdürlüğü Süreci

Dosya iki nüsha halinde hazırlanarak kadastro müdürlüğüne intikal ettirilir. Ön evrak incelemesi sonrası dosyanın kontrollük işlemleri ve belge bedeli harçları hesaplanarak dosyanın girişi yaptırılır.


Harçların yatırılması sonrası teknik kontrol yapılarak (parsel köşe koordinatları ve dosyanın hazırlanma formatı) bir sorun çıkmaması durumunda dosya onaylanarak Tapuya gitmek üzere bir üst yazı ile birlikte Harita Mühendisine teslim edilir.


Tapu Müdürlüğü Süreci

Harita Mühendisi onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyası ve tapuya yazılmış üst yazı ile birlikte dosyayı tapu malikine teslim ederek tapuya yönlendirir.


Tapu Dosyası İçeriği

 • Kadastro Müdürlüğü tarafından yazılmış üst yazı (Dijital olarak da gönderilebilir)
 • Onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 evrakı
 • Deprem Sigortası
 • Tapu malikinin kimliği
 • Yapı Kayıt Belge bedeli kadar yapılmış ikinci bir ödemeye ait makbuz *
 • Kat mülkiyeti olan yerlerde Kat irtifak projesi ve Yönetim Planı (Ek-3' de indirilebilir)

* Yapı Kayıt Belgesi almak için ödediğiniz ücretin aynısı tutarda ücreti yapının tapuya tescil edilmesi aşamasında bir kez daha yatırmanız gerekmektedir.


Eloğlu Harita Mühendislik olarak Yapı Kayıt belgeniz ile birlikte ofisimizi ziyaret ettiğinizde ücretsiz ön inceleme yaparak gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz.

Dosya Ekleri

Ek-1
Zemin Tespit Tutanağı
Zemin Tespit...
382 indirme İNDİR
Ek-2
Zemin tespit Tutanağı Ek -2 Örneği
Zemin tespit...
257 indirme İNDİR
Ek-3
Kat Mülkiyetli Yapılar İçin Bina Yönetim Planı
Kat Mülkiyet...
407 indirme İNDİR
Beğen
Bu paylaşımı 4 kişi beğendi
 
Yapı Kayıt Belgesi İmar Barışı İmar Affı Tapuya Tescil Cins Değişikliği

02 Ocak 2019

İyi gunler tarla tapulu yerimize prefabrik yapi yaptik yapi kullanim aldik simdi sadece abonelik almak istiyorum yukaridaki islemleri yapmak zorundamiyim bazi yazilarda direkt abonelik aliniyor diye okudum 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 02 Ocak 2019

  Merhabalar

  Abonelik işlemleri için yukarıda anlatılan işlemleri yapmanıza gerek yoktur.  Yapı Kayıt Belgeniz ve Tapu fotokopiniz ile ilgili kurumlara müracaat ederek aboneliklerinizi alabilirsiniz.

  Beğen
  Bu yorumu 1 kişi beğendi
  1
 • Aykan ŞENGÖZ 02 Ocak 2019 

  @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

  Numarataj cikartmak gereklimi ?dask ? Ve baska islemler tam olarak belerdir 

  Beğen
  0
 • Eloğlu Harita 04 Ocak 2019

  @Aykan ŞENGÖZ yorumuna yanıt olarak

  Abonelikler için yapının adres veri tabanında kayıtlı ve tanımlı olması gerekmektedir. Haliyle kapı numarasını almanız bu noktada gerekmektedir.

  Beğen
  Bu yorumu 1 kişi beğendi
  1
26 Aralık 2018

Babamdan 1 daire aldım ama daire tapu tarla tapusu geçiyor imar barışı na başvurdum parasını da yatırdım tapumu kat tapusuna çevire bilir miyim?

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 27 Aralık 2018

  Yapı Kayıt Belgeniz ve Tapunuzla birlikte bir Harita Mühendisi ile görüşmeniz gerekmektedir.  Harita Mühendisi parselinizi ve yapı kayıt belgenizi inceledikten sonra size yapacaklarınızı söyleyecektir.

  Beğen
  0
 • ismail 29 Aralık 2018 
  hocam gecekondu evım var yapı kayıt belgesını cıkarttım simdi napacam ben bu belge tapu yerınemı geciyor yoksa baska işlemi varmı kafam karısık yardım edın 
  Beğen
  0
 • Eloğlu Harita 02 Ocak 2019

  @ismail yorumuna yanıt olarak

  İsmail Bey;

  Tapunuz ve yapı kayıt belgeniz ile birlikte bir harita mühendisine inceletmeniz gerekir. Parsel anlamında bir sıkıntı yok ise zemin tespit tutanağı hazırlatarak tapuya tescil edebilirsiniz, aksi halde yapınızı ruhsatlandırmış olursunuz ve o aşamada kalırsınız

  Beğen
  0
24 Aralık 2018

Merhabalar.

Babam 2005 yılında vefat etti ve kendi adına tapulu bağ arsası üzerine iki odalı bir bağ evi yapmış. Bende oğlu olarak imar barışına başvuru yaptım ve yapı kayıt belgesi almış bulunmaktayım. Tapuda bağ olarak geçtiği için yani köy yerleşik alan dışında olduğu için elektrik bağlarlar mı ve elektrik için diğer kardeşlerimin onayı gerekir mi? Kardeşlerimin ikisi yurt dışında üçü Türkiye de yaşıyor. Hiç birimiz veraset ilanı çıkartmadık ve paylaşım yapmadık.

İkinci sorum ise yapı kayıt belgesini nereye vereceğim. Cevaplarınız  için şimdiden teşekkürler

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 24 Aralık 2018

  Merhabalar

  Yapı Kayıt Belgesi ruhsat yerine geçen ve devlet tarafından verilen bir belgedir. Her türlü abonelik işlemleriniz için kullanabilirsiniz. İlgili kuruma müracaat etmeniz bunun için yeterlidir.


  Tapu maliki henüz babanız gözüktüğü ve intikal işlemlerini yaptırmadığınız için kardeşlerinizin de muvafakatı istenebilir. Bunu ilgili kurumla görüşmeniz gerekmektedir.


  Yapı Kayıt Belgenizi aldıktan sonra herhangi bir kuruma vermeniz gerekmiyor. Abonelik işlemleri ve tapuya tescil işlemleri için isteyen kurumlara ek olarak işlem yaptıracağınız zaman vereceksiniz.


  Yapının bulunduğu alan belediye mücavir alanı sınırı içinde ise ilgili belediyeye de beyan vermenizde fayda var.

  Beğen
  0
23 Aralık 2018
İmarlı kat mülkiyetli dubleks tapulu yazlık evimi tribleks olduğu için imar barışına soktum 3. Katım tapuda gözükmüyordu ve sistemden tamamı bölumünü işaretledik onayladık ödiyeceğimiz rakam belli oldu sizden ricam harita mühendisi tapu değişikliği  ve diğer işlemleri benimde yaptirmam gereklimi dediğim gibi tapum kat mülkiyetli cevaplarsanız çok sevinirim teşekkür ederim
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 24 Aralık 2018

  Merhabalar

  Tapuda mesken aldığınız iki kat gözüküp üçüncü kat gözükmeyecektir. Üçüncü katında tapuda gözükmesi için Harita Mühendisinin Zemin Tespit Tutanağı hazırlayarak kadastroda onaylattıktan sonra tapuya müracaat etmeniz gerekmektedir. Tapudaki işlemler sonucu tapunuzun niteliği "3 katlı ev ve arsası" benzeri bir ibare ile tanımlanacaktır.


  Başvurunuzu yanlış yaparak fazla ücret hesaplattığınızı düşünüyoruz. Başvuru esnasında Bağımsız Bölüm aykırılığı seçilip toplam yapı alanına mesken alınan yerler dahil toplam inşaat alanı aykırılık alanına da ilave katın alanını yazdığınızda hem başvurunuz doğru yapılmış olacak hem de daha düşük ücret ortaya çıkacaktır. Ödemenizi yapmadınız ise e devlet üzerinden güncelleme ya da yeni başvuru yapabilirsiniz.

  Beğen
  0
21 Aralık 2018

Merhaba

İki katlı aile apartmanımız var. Seçim öncesi Teras kat yapmak istiyoruz. Mevcut iki kat için imar barışına müracaat yapacağız. Teras kat yapmamıza engel olur mu?


İki kat için müracaat yaptıktan sonra ölçmeye gelen ekip yerinde 3 kat göreceği için başvurunuz yanar diyorlar, Yapı Kayıt başvurusundan sonra belediye ölçüme ne zaman gelir?

Beğen
Bu paylaşımı 1 kişi beğendi
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 21 Aralık 2018

  Harita Mühendisi olarak bizler Kapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra yapının tapuya tescil edilmesi aşamasında yerinde ölçüm yaparak Zemin Tespit Tutanağı hazırlıyoruz. Bu işlem siz yapı kayıt belgenizi aldıktan sonra bize müracaat etmeniz durumunda bir hafta içinde gerçekleşmektedir.


  Belediye ya da başka kurumlardan yerinde ölçüme gelen kimse olmayacaktır. Bizler ölçüme geldiğimizde yapı kayıt belgesinde belirttiğiniz yapı alanı ile bizim hesapladığımız yapı alanını hesaplayacak ve yapı kayıt belgesinin doğruluğunu kontrol edeceğiz. Sözlediğiniz gibi ilave bir teras kat olması durumunda sıkıntı çıkabilir.


  Tavsiyemiz müracaatınızı yapıp yapı kayıt belgenizi aldıktan sonra hemen tapu işlemlerini başlatıp yapınızı iki katlı olarak tapuya işlettikten sonra teras kat inşaatınızı yapmanız. Bu durumda iki kat ruhsatlı ve tescilli iken teras kat kaçak yapı olarak kalmaya devam edecektir.

  Beğen
  0
 • Kenan 21 Aralık 2018 

  @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

  Tapu için önceliğimiz yok onu hemen almıycaz biz müracaat edene kadar ölçmeye gelen olmayacaksa ölçüm yaparken yapacağımız katı da dahil etsek onuda da yapı kayıda dahil edip tapu alabilirmiyiz biz müracaat ettiğimizde o kat bitmiş olacak çünkü 

  Beğen
  0
 • Eloğlu Harita 21 Aralık 2018

  @Kenan yorumuna yanıt olarak

  Bildiğiniz üzere imar barışı 2018 yılı öncesi yapılmış yapıları kapsamaktadır. 

  İlave yapıyı da dahil edip müracaatınızı o şekilde yaparsanız geriye dönük bir araştırma olmadığından sorun olmayacak tapu tescili aşamasında onuda tescil etmiş olacaksınızdır.

  Bilmek istediğiniz imar barışına müracaat ettikten sonra ölçüm için gelenin olup olmadığı ise; Devlet müracaatlarda vatandaşın beyanını doğru kabul ediyor ve ayrıca bir kontrol etme gereği duymuyor. Haliyle ölçüm ve kontrol için kimse müracaattan sonra gelmeyecektir, ta ki tapuya tescil ettirmeye karar verene kadar.

  Beğen
  0
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2019