HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

25 Eylül 2018

İmar barışına müracaatınızı yaptınız ve yapı kayıt belgenizi aldınız. Yapı kayıt belgenizi aldığınızda yapınızı ruhsatlandırmış  oluyorsunuz. Sonraki aşamada yapınızı tapuya tescil etmeniz gerekiyor.


Yapı Kayıt Belgesi Aldığınız Yapınızı Tapuya Tescil Ettirmek İçin İzlemeniz Gereken Yol

 • Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak
 • Birden çok bağımsız bölüm bulunan yapı ise Kat İrtifak projesi hazırlatmak
 • Kat irtifak projesi varsa bina yönetim planı hazırlatmak
 • Deprem sigortası yaptırmak
 • Tapuya Müracaat etmek

Öncelikle bir Harita Mühendisi ile görüşerek Yapı Kayıt Belgenizin ön incelemesini yaptırmanız gerekmektedir. Üzerine yapı yaptığınız taşınmazın yola, yeşil alana kamusal alana terki olması durumunda bu sorunun giderilip sonrasında tapuya müracaat etmeniz gerekecektir.


Yerinde yapılan ölçümler sonucu bir sorun olmaması durumunda Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyasını hazırlayarak ilçe Tapu Müdürlüğüne, bir sorun tespit edilmesi durumunda Zemin Tespit Tutanağı Ek-2 dosyasını hazırlayarak İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne yönlendirecektir.


Harita Mühendisi tarafından istenecek belgeler

 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi

Zemin Tespit Tutanağı Hazırlatmak

Aşağıda Zemin Tespit Tutanağı Ek-1 dosyası örneği görülebilir. Ekler kısmında Ek-1 ve Ek-2 örneklerini PDF formatında indirebilirsiniz.

Harita Mühendisi ilk olarak yapının bulunduğu parselin imar durumunu inceleyerek imar planına göre terklerinin olup olmadığını tespit edecektir.

İmar planına göre terki olan parsel için terkler yapılmadan yapının tapuya tescil işlemi yapılamamaktadır. Bu noktada size yapmanız gereken konusunda bilgi verecektir.


İmar planı bulunmayan yerlerde herhangi bir terkten bahsedilemeyeceği için zemin tespit tutanağının hazırlanmasına engel bir durum ortaya çıkmayacaktır.


Zemin tespit tutanağı hazırlanması aşamasında binanın yerinde ölçümü yapılarak Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan ile yerinde yapılan ölçüm sonucu hesaplanan bina alanı karşılaştırması yapılacaktır.


Yapı Kayıt Belgesinde belirttiğiniz alan Harita Mühendisi tarafından hesaplanan alandan küçük olması durumunda yanlış ve eksik beyanda bulunduğunuz için Yapı kayıt belgenizin geçerliliği kaybolacaktır. Harita Mühendisinin hazırlayacağı Zemin tespit Tutanağı Ek-2 dosyası ile birlikte İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne giderek ilave ücreti ödedikten sonra gerekli düzeltmeleri yaptırarak işleminize devam edebileceksiniz.


Zemin tespit tutanağını hazırlayan Harita Mühendisi yapı sahibi kadar yapılan işlemden hukuken sorumludur.


Zemin Tespit Tutanağı Hazırlandıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Zemin tespit tutanağı hazırlandıktan sonra dosyanın Kadastroda teknik kontrollerinin yaptırılarak onaylatılması gerekmektedir.


Kadastro Dosyası İçeriği

 • Kimlik Fotokopisi
 • Yapı Kayıt Belgesi
 • Zemin tespit Tutanağı
 • Harita Mühendisi ile Tapu maliki arasında yapılan Tip-4 Sözleşme
 • Tapu maliki adına sözleşmede geçen rakam kadar ibraz edilmiş fatura
 • Damga vergisi makbuzu

Tip-4 sözleşme Harita Kadastro Mühendisleri odası sitesinden ücreti karşılığı temin edilmektedir. Sözleme üzerine yazılacak işlem ücreti ve kesilen fatura bedeli yine HKMO tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret Cetveline göre hesaplanmaktadır. 


Harita Mühendisi tarafından yapılacak işlemlerin ücretini Zemin tespit Tutanağı Ücreti Hesapla bağlantısına tıklayarak hesaplayabilirsiniz.


Kadastro Müdürlüğü Süreci

Dosya iki nüsha halinde hazırlanarak kadastro müdürlüğüne intikal ettirilir. Ön evrak incelemesi sonrası dosyanın kontrollük işlemleri ve belge bedeli harçları hesaplanarak dosyanın girişi yaptırılır.


Harçların yatırılması sonrası teknik kontrol yapılarak (parsel köşe koordinatları ve dosyanın hazırlanma formatı) bir sorun çıkmaması durumunda dosya onaylanarak Tapuya gitmek üzere bir üst yazı ile birlikte Harita Mühendisine teslim edilir.


Tapu Müdürlüğü Süreci

Harita Mühendisi onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 dosyası ve tapuya yazılmış üst yazı ile birlikte dosyayı tapu malikine teslim ederek tapuya yönlendirir.


Tapu Dosyası İçeriği

 • Kadastro Müdürlüğü tarafından yazılmış üst yazı (Dijital olarak da gönderilebilir)
 • Onaylı Zemin tespit Tutanağı Ek-1 evrakı
 • Deprem Sigortası
 • Tapu malikinin kimliği
 • Yapı Kayıt Belge bedeli kadar yapılmış ikinci bir ödemeye ait makbuz *
 • Kat mülkiyeti olan yerlerde Kat irtifak projesi ve Yönetim Planı (Ek-3' de indirilebilir)

* Yapı Kayıt Belgesi almak için ödediğiniz ücretin aynısı tutarda ücreti yapının tapuya tescil edilmesi aşamasında bir kez daha yatırmanız gerekmektedir.


Eloğlu Harita Mühendislik olarak Yapı Kayıt belgeniz ile birlikte ofisimizi ziyaret ettiğinizde ücretsiz ön inceleme yaparak gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz.

Dosya Ekleri

Ek-1
Zemin Tespit Tutanağı
Zemin Tespit...
210 indirme İNDİR
Ek-2
Zemin tespit Tutanağı Ek -2 Örneği
Zemin tespit...
149 indirme İNDİR
Ek-3
Kat Mülkiyetli Yapılar İçin Bina Yönetim Planı
Kat Mülkiyet...
235 indirme İNDİR
Beğen
Bu paylaşımı 4 kişi beğendi
 
Yapı Kayıt Belgesi İmar Barışı İmar Affı Tapuya Tescil Cins Değişikliği

15 gün önce

İlginiz için tesekkurler

Her yerde aradım bulamadım

1. Sorum; Köy alanında ev yaptım köy karar defterinde işli, kapı numarası mevcut elektrik bağlı. Köy karar defterinde işli olmasından dolayı imar barışına girmek zorunda mıyım?Köyde 100 e yakin hane var 3 kişi başvurduk bizde yapmasak mı özel idareden bir cevap alamadık?


2. Sorum; Ev 141 metre kare eve bitişik odunluk var 15 metrekare fakat girişler ayrı imar barışına müracaat etsek evle birleştirip 156 mi yapmalıyım yada 141 metre kare 1 ve 2 katli ev diye başvurup odunluk için 15 metrekare tarımsal basit yapı mı demeliyim ayrıca odunluk mecburi mi bana avantajı ne olur?


Köy yerindeyim durduk ere para vermek istemiyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 15 gün önce

  Merhabalar

  İmar barışına müracaat edildiğinde yapı için ruhsat almış olursunuz. Köy karar defterinde kayıtlı olması ruhsat yerine geçmez. Sadece belli bir izin dahilinde yapının yapıldığı kaçak olmadığı anlamı taşır. Ev için elinizde ruhsatınız olsun istiyorsanız imar barışına müracaat ederek Yapı Kayıt Belgenizi almış olursunuz.


  İkinci sorunuz için müracaat yapacaksanız birleştirip 156 metrekare yazmanız daha doğru olacaktır, ayrı ayrı müracaat yapsanız da sorun olmaz. Tarımsal basit yapı tarım alanlarındaki yapılar içindir kömürlük bu kapsama girmez.


  Köy yerlerinde elektriği bağlı kapı numarası bulunan bir yapı için imar barışına müracaat etmenin çok gereği olduğunu düşünmüyorum. Kişisel tercih olarak müracaat edip etmemek sizin kararına kalan bir durum.

  Beğen
  0
31 Ekim 2018

Ruhsat aldıktan sonra elektrik başvurusunda bulunacağız. Bunun için  proje isteyecekler mi onaylı mı onaysız mı proje sunacağız?

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 01 Kasım 2018

  İmar barışına müracaat edip yapı için yapı kayıt belgenizi aldıktan sonra elektrik doğal gaz su vb. aboneliklerinizi yaptırabilirsiniz.


  Elektrik bağlatmak için bir elektrik mühendisi tarafından çizilmiş onaylı elektrik projesi isteyeceklerdir diye biliyoruz ancak bu konuyu yine de bir elektrik mühendisi ile görüşmenizde fayda var.

  Beğen
  0
29 Ekim 2018

Merhabalar.

Yapı kayıt belgesini aldıktan sonra elektrik aboneliğine başvuru yapacağım ancak arsa imarlı olmayıp köy yerleşik alan dışında ve niteliği bağ olarak geçmektedir. Bu yapıyı  tapu üzerine kaydetmek için ne yapmalıyım? Zemin tespit tutanağı gerekir mi?


İkinci sorum ise babamın ve annemin ikinci evlilikleri ve her ikisininde ilk eşlerinden çocukları var. Elektrik kurumu ile görüştüğümde mirasçılardan yarısının bir fazlasının elektrik aboneliğine imza atmasının gerekli olduğunu söylediler. Bu durumda mirasçılar anne ve babamın ilk çocukları da mirasçı sayılıyor mu?Cevap yazarsanız aklımdaki tüm soruları cevaplamış olacaksınız. Teşekkürler

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 30 Ekim 2018

  Ercan Bey;

  Amacınız sadece elektrik aboneliği yapmak ise yapı kayıt belgesi aldıktan sonra tapuya tescil etmenize gerek yoktur. Yapı kayıt belgeniz ve elektrik şirketinin istediği diğer belgelerle müracaat etmeniz durumunda elektrik aboneliğiniz yapılacaktır.


  Ancak yapıyı tapuya tescil ettirmek istiyorsanız bir harita mühendisi tarafından Zemin Tespit Tutanağının hazırlanması gerekmektedir. Üzerine yapı yaptığınız arsanın imarlı olup olmaması önemli değil. Aksine imar dışında olması bir avantaj da diyebiliriz. İmar planı bulunan yerlerde varsa yola ve yeşil alana terklerinin yapılması şartı bulunmaktadır. Dolayısı ile sizin zemin tespit tutanağı hazırlatmanız için herhangi bir engel bulunmamaktadır.


  Yapıyı tapuya tescil ettirmenizin maliyeti harçlar ve harita hizmetleri dahil 1000 TL civarında olacaktır. Ayrıca yapı kayıt belgesi alırken ödemiş olduğunuz tutar kadar bir ödeme daha yapmanız gerekecek. Ayrıca bütün hissedarların noterden alınmış muvafakat da istenecektir. Tapu maliki ya da malikleri hayatta ise varislerin onayı ya da imzası gerekmez ancak varislerden ölen var ise öncelikle intikal işleminin yapılması gerekecektir.


  İkinci sorunuzun net cevabını ancak bir avukatla görüşerek alabilirsiniz ancak şu kadarını diyebiliriz ki anne babanızın müşterek çocukları gibi önceki evliliklerinden olan çocukları da mirastan eşit hakka sahiptirler.

  Beğen
  0
02 Ekim 2018

Evimin durumu;bodrum kat 1.kat ve terastan ibarettir.

İmar barışına kaç kat olarak beyanda bulunmalıyım?

Beğen
Bu paylaşımı 1 kişi beğendi
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 02 Ekim 2018

  1. Kattan kastınız zemin kat ve onun üzerinde teras kat var sanırım. 


  İmar barışı müracaatlarında kat adedi sorulmamaktadır. Bağımsız bölüm sayısı ve toplam inşaat alanı istenmektedir. Bağımsız bölüm sayısı bir binadaki dairelerin her biri anlamındadır. Toplam inşaat alanı da bağımsız bölümlerin alanlarının toplamıdır. Binanın ortak alanları da buna dahildir. 


  Eğer her kat ayrı ayrı tapu alsın istiyorsanız 3 bağımsız bölüm girmelisiniz. Bunun için her katın girişinin ayrı olması gerekmektedir ve sonrasında tapuya tescil aşamasında Mimari Proje gerekecektir. Dolayısı ile toplam inşaat alanı Bodrum Zemin ve Teras katın alanları toplamı olacaktır.


  Yapının tüm katlarını siz kullanıyorsanız 1 bağımsız bölüm belirtmeli ve toplam inşaat alanına bodrum katı kullanım amacınıza göre dahil etmeli ya da etmemelisiniz. Bodrum kata bina içinden girilebiliyorsa yaşam alanlarına dahilse dahil etmeniz gerekmektedir. Kömürlük eklenti vb amaçla kullanılıyorsa dahil etmenize gerek yoktur.

  Beğen
  0
 • Ömer Faruk 02 Ekim 2018 

  @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

  İlgi ve alakanız için teşekkürler.

  Evim bodrumlu üzerinde zemin kat zemin kat üzerinde teras mevcuttur. Teras katın merdiveni içeriden aynı Hollanda tipi evler gibi. Bodrum Kat ise kapısı dışarıdan Traktör Garajı ve odunluk olarak kullanıyorum. Katlara ayrı ayrı tapu istemiyorum.

  İmar barışında beyan verirken kaç katlı beyan vereceğim. Kaç katlı derken basit tarımsal yapı 1 ve 2 katlı yapı 3 ve 7 katlı yapılar diye seçeneklerden hangisini seçeceğim.

  Bodrumu ve terası yazmalı mıyım? Ayrıca evin yanında bağımsız bölüm olarak atölye gibi kullandığım 9 metrekare yerimi ticari olarak yazabilir miyim? Teşekkürler


  Beğen
  0
 • Eloğlu Harita 03 Ekim 2018

  @Ömer Faruk yorumuna yanıt olarak

  İmar barışı müracaatlarında yapı sınıfını seçimi yaparken yapınızın konumu ve kullanım amacına göre karar vereceksiniz. Eğer bahsettiğiniz yapı köy yerleşim yerlerinden uzakta tarla olarak kullanılan bölümde ise 1 nolu Tarımsal amaçlı basit binaları seçeceksiniz. Bahsettiğiniz yapı yerleşim yerlerinde ise 2 nolu 1-2 katlı binalar seçeneğini seçmelisiniz.

  Bodrum katı inşaat alanına dahil etmenize gerek yok. Teras katta oda var ise sadece oda olarak kullanılan kısmı dahil etmelisiniz. Oda yok ise dahil etmenize gerek yoktur.


  Atölyeyi de aynı başvuru içinde ticari kullan olarak yazabilirsiniz. Ancak tapu tescil aşamasında mimari proje ile kat irtifakı oluşturulması gerekecektir.


  İlginiz için biz teşekkür ederiz.

  Beğen
  Bu yorumu 1 kişi beğendi
  1
30 Eylül 2018

Talas Harman Mah. 287 m2 kagir ev olarak tapu da geçen ama içinde herhangi bir yapı izni olmayan cephesi 50 cm dar olduğu için parsele çeviremediğimiz araziye 2017 yılının 4 ncü ayında 80 m2 ticari kullanım amaçlı yaptığım yerin yapı kayıt belgesini aldım.


Tapuda cins değişikliği olacak. Fakat 287 m arsanın yarısından Belediye 50 yıl önce yol geçirdi. Tapu değişikliği için terk yapılması gerekiyor ama ben bunu bedavaya belediyeye bırakmam.


Tapu değişikliliği yapmasak olur mu? Bunun süresi var mı? yada terk verince belediyeden paramızı alıyor muyuz. Yapı terk edilmesi gereken yere basmıyor.


Bir sorum daha olacak 77 m gelen yere 80 m yazsak sıkıntı oluyor mu ne olur ne olmaz diye yazdırdık o kadar daha büyütmemiz gerekir mi?

Beğen
Bu paylaşımı 2 kişi beğendi
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 01 Ekim 2018

  Son sorunuzdan başlayacak olursak Cins değişikliği işlemini için bir harita mühendisi Zemin Tespit Tutanağı hazırlamaktadır. Hazırlanan Zemin Tespit Tutanağında hesaplanan inşaat alanı başvuru esnasında belirttiğiniz ve Yapı Kayıt Belgenizde yazan inşaat alanından küçük olmalıdır. Aksi durumda ilave ücret ödeyerek yapı kayıt belgenizi güncellemeniz gerekecekti. Haliyle fazla alan yazarak bu riski ortadan kaldırmış oldunuz. 77 m2 yerine 80 m2 yazarak her hangi bir soruna neden olmaz bu m2 ye büyütmeniz gerekmez.


  Bildiğiniz gibi 31.10.2018 tarihine kadar imar barışı başvuruları yapılabiliyor, 30.12.2018 tarihine kadarda ücretlerin ödenmesi gerekiyor. Bundan sonrası için yapıyı tapuya tescil ettirerek cins değişikliğini gerçekleştirmek için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Şartlar ne zaman müsait olursa o zaman cins değişikliği işlemini yaptırabilirsiniz. Dolayısı ile bahsettiğiniz nedenlerden dolayı cins değişikliğini bir süre yaptırmaya bilirsiniz.


  Cins değişikliği işlemini yaptıra bilmeniz için sizin de bahsettiğiniz gibi parselinizin imar planında yola denk gelen kısmının terk edilmesi gerekmektedir. Koşullara göre bu terk işlemini yaptırma şekli değişiklik gösterebilir.


  İmar kanununun 15. 16. ve 17. maddelerine göre ifraz işlemi yaptırırsanız parselinizin imar planında yola denk gelen yerini kendi rızanız ile terk etmiş olacağınızdan dolayı belediyeden herhangi bir ücret talep edemezsiniz.


  Belediye o bölgede İmar Kanununun 18. maddesine göre bir uygulama yaparsa bu durumda tapu alanının %40'a kadar olan kısmını kesinti yaparak geri kalan kısmını sizin adınıza bir parsel veya hisse olarak verir. Bu durumda da belediyenin yapmış olduğu kesinti miktarının parasını talep edemezsiniz. 


  İmar planında bulunan yol mevcutta da var ise bu durumda belediyeye el atma davası açarak yola denk gelen kısmı belediyeye terk ederek terk ettiğiniz kadar kısmında parasını alabilirsiniz. Fiili ya da plan üzerinde el atma davaları hakkında bir avukatla görüşmenizde fayda var.

  Ek-1

  İmar Kanunu
  24 indirme İNDİR
  Beğen
  Bu yorumu 3 kişi beğendi
  3
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2018