HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Cins Değişikliği Fiyat Hesabı

22 Eylül 2018

Cins Tashihi Ne Demektir?

Tapu kütüğünde kayıtlı bir taşınmazın niteliğinin değiştirilmesi işlemidir. Niteliği Arsa olan bir taşınmazın üzerine bina yapıldığında bu binanın tapuya işlenmesi sonucu taşınmazın niteliği değiştirilerek yeni cinsi tashih edilmiş olur.


Ruhsat alınarak yapılaşmış bir yapının ilgili belediyesinden Yapı Kullanma İzin belgesini aldıktan sonra tapuya işletmesi aşamasında bir Harita Mühendisi tarafından Vaziyet ve Bağımsız Bölüm planı (Kat irtifakı olmayan yerler için) veya Röperli Kroki (Kat irtifakı bulunan yapılar için) hazırlaması gerekmektedir.


Vaziyet ve Bağımsız bölüm planı için harita mühendisine ödemeniz gereken ücreti aşağıdaki formu kullanarak hesaplayabilirsiniz.


Cins Tashihi Fiyat Hesabı
 
 
Hesapla
Tüm alanları doldurarak hesapla butonuna tıklayınız


Bu form ile hesap yapacağınız Harita Mühendisi ücreti ilgili belediyesinden alınan Yapı Kullanma İzin Belgesi ile tapuya tescil işlemleri için geçerlidir. İmar barışı kapsamında yaptıracağınız cins değişikliği maliyetini Zemin Tespit Tutanağı Maliyeti bağlantısını kullanarak hesaplayabilirsiniz.


Vaziyet ve Bağımsız Bölüm planı ücreti Harita Mühendisleri Odası tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri ücret cetvelinin XIII nolu başlığı altındaki şu değerler kullanılarak hesaplanmaktadır.

Röperli Kroki veya Vaziyet Bağımsız Bölüm planı hazırlanmasına göre bu ücret farklılık gösterebilir. Ofisimizi arayarak bu konuda ücretsiz destek alabilirsiniz.

Beğen
Bu paylaşımı 0 kişi beğendi
 
Harita Fiyatı Vaziyet Planı Bağımsız Bölüm Planı Cins Tashihi Röperli Kroki

29 Ocak 2021
Cins değişikliği yapmak için bütün apartman maliklerinin mi yoksa sadece bulunduğum kat maliklerinin iznimi gerekli teşekkür ederim
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 01 Şubat 2021

  Merhabalar

  Belediyeden yapı kullanma izin belgenizi tüm yapı için almış iseniz sonrasında tek bir daire sahibi tapuda cins değişikliği işlemini yaptırabilir, tüm maliklerin imzasına gerek olmaz. Ancak bina olarak anlaşılamaz ise tüm masraflar bu işlemi yaptıracak kişi tarafından ödenmek zorunda kalınabilir.

  Beğen
  0
 • Sabri 14 Şubat 2021 
  Merhabalar ben dairemin üstüne teras kat yaptım daha sonra imarbarisindan ücretini yatirip belgemi aldim devamında ne yapmam gerek bina3 katlı giriş kat başkasının 2 ve 3 katlar bana ait
  Beğen
  0
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2024