HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Zemin Tespit Tutanağı Ücreti

22 Eylül 2018

İmar kanununun geçici 16. maddesine göre başvuruda bulunarak Yapı Kayıt Belgesi alanların yapılarını tapuya tescil ettirmek istediklerine bir Harita Mühendisi tarafından Zemin Tespit Tutanağının hazırlanarak kadastrodan onaylatması gerekmektedir.


Aşağıdaki forma Yapı Kayıt Belgesi aldığınız yapının oturum alanını yazarak Zemin Tespit Tutanağı hazırlanması için Harita Mühendisine ödenmesi gereken ücreti hızlıca hesaplayabilirsiniz.


Zemin Tespit Tutanağı Maaliyeti
Hesapla
Taban alanını yazarak hesapla butonuna tıklayınız


Burada hesaplanan ücret yaklaşık maliyet hesabıdır.  Harita Mühendisi tarafından hazırlanan yapı kayıt belgesi üzerindeki alan bu hesapta kullanılarak net fiyat hesaplanacaktır.

Zemin Tespit Tutanağı ücreti Harita Kadastro Mühendisleri Odası tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret cetvelinin XVI nolu başlığına göre belirlenmektedir.

Bu çizelge 2018 yılı 2. yarı yıl için geçerlidir.


Beğen
Bu paylaşımı 5 kişi beğendi
 
Harita Fiyatı zemin tespit tutanağı imar barışı ücreti yapı kayıt belgesi imar affı 2018

02 Ocak 2022

merhaba 11500 metrekare tarla içerisinde biri 60 diğeri 100 metrekare iki adet ev için yapı kayıt belgesi aldık. tapuya kayıt vs başka ne gibi işlem yapmak gerekiyor. size sorulan sorulara verdiğiniz bir cevap (Eloğlu Harita 23 Ağustos 2019

Merhabalar

Tarla vasfındaki araziler için yapıların tapuya işletilmesine izin verilmemektedir. Bu işlem Arsa vasfındaki yapılar için yapılabilmektedir.) kafamı karıştırdı da. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekürler.

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 11 Ocak 2022

  Merhabalar

  Sorunuza net yanıt verebilmek için parselinizin teknik yönden incelenmesi gerekir. Yapı kayıt belgeniz ve tapunuz ile birlikte ilçenizde çalışan bir LIHKAB veya Serbest harita mühendisi ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Beğen
  0
09 Temmuz 2020
Hisseli tarla üzerine yapılmış olan 4 adet yapı kayıtları alınmış evlerimiz vardır.kayınpederim bu evlerden birtanesini  kızının üzerine yapma imkanı varmıdır.toplam(11 dönüm )olan   hiseli yerde 3342 metrekare olan hissesi vardır.3342 metrekare yerdeki kendine ait hissesinin 500 metrekaresini kızına verebilirmi.
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 09 Temmuz 2020

  Merhabalar

  Vasfı tarla olan arazilerde hisse bölümü yapılamamaktadır. ya 3342 m2 nin tamamını devredebilir ya da hiç devredemez. 3342 m2 içinde belirli bir alanı hisse olarak bölemez.

  Beğen
  0
 • Erdogan 09 Temmuz 2020 

  @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

  Biraz önce yazdıgım yazıda 5 ayrı hisseden hisselerin toplanarak 3342 metrekare olarak tapuya gecirildigini yazmayı unuttum.hisseli yerler sırasıyla 2013.2014 yılarında alınmıştır
  Beğen
  0
05 Mart 2020

1998 yılında mimari projem ve inşaat ruhsatım var.5 yılda bitiremedim ruhsat yenilemeye gittiğimde kat düşmesi yüzünden belediye ruhsat yenilemedi.2019 yılında imar barışında eski ruhsatımdaki durumda kayıt belgesi alarak 3 mesken 1 işyeri  arsa tapusunu değiştirmek için ne yapmalıyım

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 05 Mart 2020

  Merhabalar

  İmar barışına 3 mesken ve 1 dükkan olarak doğru müracaat yaptınız ise bir harita mühendisi tarafından çizilecek zemin tespit tutanağı ve bir mimarın çizeceği kat irtifak projesi ile tapuya müracaat ederek 3 mesken ve 1 dükkana ait tapularınızı alabilirsiniz.

  Öncelikle bir harita mühendisi yapı kayıt belgenizi ve arsanızın durumunu incelemesi gerekiyor. Bir harita mühendisi ile yüz yüze görüşmenizi öneririz.

  Beğen
  0
10 Aralık 2019

Merhaba, 2016 yılında yapılmış bağ niteliğindeki taşınmazımızda 24 m2 tek oda bir yerimiz vardı. Yapı kayıt belgemizi aldık. Bundan sonra Belediyedir tapu dairesidir ne gibi bir işlem yapmamız gerekiyor. Bazı arkadalar Tapu kaydı ile birlikte Büyükşehirden numarada alınması gerekiyor diyorlar. Nasıl bir yol izlemeliyim. Şimdiden teşekkürler.

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 10 Aralık 2019

  Merhabalar

  Tapunuz ve Yapı Kayıt belgeniz ile birlikte

  • Büyükşehir belediyesi numarataj bölümüne müracaat ederek kapı numarası almanız
  • İlçe belediyesine müracaat ederek beyan vermeniz şu aşamada yeterlidir.

  Sonrasında bir harita mühendisi ile görüşerek yapınız için uygun şartlar sağlanıyor ise tapuya tescil işlemi de yaptırabilirsiniz.

  Beğen
  0
Sayfa: 1/4
Sonraki
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2024