HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

Yapı Kayıt Belgesi Zemin Tespit Tutanağı Ücreti

22 Eylül 2018

İmar kanununun geçici 16. maddesine göre başvuruda bulunarak Yapı Kayıt Belgesi alanların yapılarını tapuya tescil ettirmek istediklerine bir Harita Mühendisi tarafından Zemin Tespit Tutanağının hazırlanarak kadastrodan onaylatması gerekmektedir.


Aşağıdaki forma Yapı Kayıt Belgesi aldığınız yapının oturum alanını yazarak Zemin Tespit Tutanağı hazırlanması için Harita Mühendisine ödenmesi gereken ücreti hızlıca hesaplayabilirsiniz.


Zemin Tespit Tutanağı Maaliyeti
Hesapla
Taban alanını yazarak hesapla butonuna tıklayınız


Burada hesaplanan ücret yaklaşık maliyet hesabıdır.  Harita Mühendisi tarafından hazırlanan yapı kayıt belgesi üzerindeki alan bu hesapta kullanılarak net fiyat hesaplanacaktır.

Zemin Tespit Tutanağı ücreti Harita Kadastro Mühendisleri Odası tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret cetvelinin XVI nolu başlığına göre belirlenmektedir.

Bu çizelge 2018 yılı 2. yarı yıl için geçerlidir.


Beğen
Bu paylaşımı 4 kişi beğendi
 
Harita Fiyatı zemin tespit tutanağı imar barışı ücreti yapı kayıt belgesi imar affı 2018

4 gün önce
Merhabalar, bizde imar barışı kapsamında başvuruda bulunduk bu işleri yapan firma bizden terki yoktur yazısı için 1.000 TL para istiyor fakat karşılığında ne bu yazıyı ne de bir dekont tahsilat belgesi sunamıyor bu yazıyı anlayamadık bilgi verebilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 2 gün önce

  Merhabalar

  Zemin Tespit Tutanağı hazırlanırken Harita Mühendisi kendi incelemesini yapıp terki olmadığına kanaat getirdiğinde Zemin Tespit Tutanağı üzerine terki olmadığına dair bir ifade ekleyerek imzalar. Bunun için ilgili belediyesinden yazı almaya gerek yoktur. 


  İstenilen tutar Zemin Tespit Tutanağı ve Kadastro müdürlüğüne yatırılacak harçlar için isteniyorsa normal bir ücrettir ancak sadece söz konusu yazı için isteniyorsa aşırı bir rakamdır. Bu yazıyı illaki alınması gerekiyorsa ilgili belediyesine giderek sizde bir dilekçe ile isteyebilirsiniz.

  Beğen
  0
31 Aralık 2018

Merhaba 1 sorum olacaktı ben 4 katlı binada iskan belgesi var enn üst katında oturuyorum daire bnm kat mülkiyeti üstüne denk gelen cari katına konut yaptım yapı kayıt belgesi aldım belediye bizden brüt ölçüm ler istedi m2 ile ilgili dışardan ölçüm alın hesaplayın dedi bizde öyle yaptık kat mülkiyetine geçerken sıkıntı olurmu 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 02 Ocak 2019

  Merhabalar

  Müracaatlarda bürüt alan geçerlidir o anlamda doğru yönlendirilmişsiniz.

  Kat mülkiyetine geçiş esnasında söz konusu yerin bir mimar tarafından ölçümü tekrar yapılarak kat irtifak projesi çizmesi gerekecektir. Mimarın hesapladığı alandan büyük yazmış iseniz sorun olmaz, küçük yazmış iseniz yapı kayıt belgenizi e devlet üzerinden güncellemeniz gerekir.

  Beğen
  0
18 Aralık 2018

Sayın Yetkili Merhaba ,

İlçe belediyesine bağlı köyümüzdeki arsamda aplikasyon çalışması ve imar durum belgesini aldıktan sonra bir mimar ile anlaştım. O da projeyi hazırlamaya başladı ve onay alınacağına çok emin olduğundan biz de aynı zamanda inşaata başladık . Ve gelen bir şikayet üzerine iş belediyeden bizi arayıp inşaatı durdurdular. ve bu arada projeyi mimar bitirdi ve sundu. Şimdi gelecek durumu bekliyoruz ve uydudan zemin tespiti yapılacağı söyleniyor. Fakat bir türlü olmadı.Bu belge ne için tam olarak isteniyor ve illaki havaların açık olmasına mı bağlıdır. 

İyi çalışmalar

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 18 Aralık 2018

  Merhabalar

  Anladığım kadarı ile işlemleriniz ilgili belediyesinden ruhsat alınmak sureti ile ilerlemektedir. İmar barışı ile ilgisi yoktur.


  Belediyeden ruhsat alınması sürecinde uydudan tespit edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ruhsatlandırmanın kendi süreci vardır ve muhtemelen o süreç işliyordur. 


  Zeminde bir ölçüm yapılması gerekiyorsa ölçüm için hava şartlarının düzelmesi bekleniyor da olabilir.

  Beğen
  0
17 Aralık 2018

Merhaba,

Ben iskanı ve kat mülkiyeti olan çatı piyesli bir daire sahibiyim. Bu daireyi ayırıp ayrı ayrı iki dairem olması için yapı kayıt belgesi aldım. Mimari projem çizildi. Numaratajdan numara alındım. Daire için ödenmesi gereken vergiyi Yeditepe Vergi dairesine ödedim. DASK Yaptırdım. Tapuya götürmem için gerekli belgeler arasında zemin tespit tutanağı var mı? Burası için zemin tespit tutanağı almam gerekli mi?   

Saygılar

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 18 Aralık 2018

  Merhabalar

  Kat Mülkiyetli yapılarda ilave bir inşaat alanı olmaması durumunda Zemin Tespit Tutanağı hazırlanmasına gerek yoktur.


  Bahsettiğiniz yapı için belki imar barışına müracaata da gerek olmayabilirdi. Bağımsız bölüm ifrazı ile bu işlemi yapabilirdiniz ancak bu kat irtifaklı yapılar için geçerli bir durum. sizin burada kat irtifakı yok ise öncelikle kat irtifakı kurulması gerekeceği için yine belediyeden onaylı proje geçirmeniz gerekebilir.


  Tapuya müracaat etmeden önce bu kısmı da bir araştırmanızda fayda var.

  Beğen
  0
04 Aralık 2018

128 metre kare evim var yapı kayıt belgesini aldım ruhsatı yoktu bu işlem içim bir tane takipci tuttum  1.5 metre kare hazineye girmiş evim  takipci işleri takip etmediğinden kendim koşturdum takipcinin tek yaptığı harita mühendisini bulmak oldu harita mühendisine imzayı attıkdan sonra para verip vermiyeceğimi sordum harita mühendisi ise biz onu takipci ile hallederiz dedi daha sonra ben kadostrodan harita mühendisinin çizmiş olduğu dosyayı aldım ve tapuya kendi elimle teslim ettimtapuda mal müdürlüğüne harçları yatırdıktan  sonra belediyeyede raiş bedelini yatırdım  ve tapuyu alarak başka birine evi sattım  aradan 1 ay geçti takibci beni aradı abi görüşelimde tapu işlerini halledelim dedi bende o işi 1 ay öncesinde halleddim dedim abi harita mühendisi benden para istiyor dedi ne kadar dedim 1.300 tl olduğunu söyledi bende kardeşim sen aradan çekil harita mühendisiyle ben konuşurum dedim ok dedi ben harita mühendisiyle konuşmadım sorum:harita mühendisine nekadar para vermem gerekiyor şuandas evde benim değil aradan 3 ayda zaman geçmiş yapıkayıt belgesini aldığım günden buyana yani hakkada girmek istemiyorum kazıkda yemek istemiyorum lütfen bana yardımcı olun saygılar


 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 04 Aralık 2018

  Eloğlu Harita olarak emin tespit tutanağı işlemlerini oturum alanı 100 m2 ye kadar olan yapılar için kadastro harcı da dil 600 TL ücretle yapıyoruz. Bu rakam bina oturum alanına göre artacaktır. Yukarıdaki formu kullanarak hesaplayabilirsiniz.


  Konuyu işi yapan harita mühendisi ile görüşmeniz en sağlıklısı oalcaktır.

  Beğen
  0
Sayfa: 1/2
Sonraki
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2019