HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

İfraz Fiyat Hesabı ve Harç Ücretleri

22 Eylül 2018

İfraz Ne demektir?

Harita Terimi Olarak İfraz; İmar planı olan alanlarda bulunan bir parselin imar planına göre sosyal donatı alanlarına terklerinin yapılması imar adası içinde kalan alanlarında düzgün şekilli parsel oluşturulması işlemine denir.

Yola yeşil alana yada kamu alanlarına terki olan taşınmazlarınızı ifraz yaptırarak temiz imar parseline dönüştürebilirsiniz.


İfraz Yaptırma Masrafları Nelerdir?

İfraz yaptırmak istediğinizde bir harita mühendisi tarafından ifraz dosyasının hazırlanması gerekmektedir. 

Harita mühendisinin ücreti Harita ve Kadastro Mühendisleri odası tarafından belirlenen ücret tarifesine göre belirlenir.

İfraz fiyatını belirleyen parametreler parselin bulunduğu ilçe, işleme giren parsellerin alanları ve oluşan parsellerin büyüklükleridir.


Aşağıdaki alana ifrazı yapılacak parsel alanlarının toplamını yazarak yaklaşık maliyet hesabı yapabilirsiniz.


İfraz Fiyat Hesabı
Hesapla
Parsel alanını yazarak hesapla butonuna tıklayınız


Harita Mühendisi ücretine ilave olarak Belediyeye yatırılacak olan İmar Harcı ve Kadastro müdürlüğüne yatırılacak olan Kadastro harcı bilgi olarak verilmiştir. Bu harçlara ilave olarak Tapu müdürlüğüne yatırılacak olan ifraz tevhid harcınız olacaktır. Tapu harçları beyan değeri üzerinden hesaplanmaktadır.


Burada bahsedilen harita ve harç masraflarına ilave olarak belediyelerin %40 kesinti yaparak size verdikleri %60 oranında ki alandan %40 kısmında kalan kısımda parsel oluşuyorsa satın almak istemeniz durumunda o bölümden doğan ücret çıkacaktır. 


Eloğlu Harita olarak ofisimize misafir olduğunuzda İfraz yaptırmak istediğiniz parsele ilişkin detaylı imar durum araştırması ve kesin maaliyet hesabını ücretsiz yapıyoruz.  Beğen
Bu paylaşımı 3 kişi beğendi
 
harita fiyatı ifraz fiyatı ifraz harçları hkmo ifraz ücreti ifraz maliyeti

03 Nisan 2021

Kasabada imar sahasına çok yakın. Ama kot farkı çok(15metre) diye imar geçmedi Bi sonraki revizyona değerlendirelim dediler 2100 m2 tarlaya 100 m2 beton ev yapmak istiyorum, bana resmi işlemle maliyeti ne olur

Beğen
Bu paylaşımı 1 kişi beğendi
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 04 Nisan 2021

  İmar planı bulunmayan alanlarda %5 insaat alanı kullanabilirsiniz. 2100 m2 lij araziye 105 m2 kapali alan yapabilirsiniz.

  Bunun için yapmanız gereken bir mimar ile görüşerek projelendirme ve sonrasında ruhsat almanizdır.

  Beğen
  0
08 Ocak 2021

Edirne Süloglu ilçesinde 20.220,00m2 tarla vasfında arsamız var (yanında TOKİ evleri) tamamına ifraz yaptırmak istiyoruz maliyeti ne olur


 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 08 Ocak 2021

  Merhabalar

  Alan çok büyük olduğu için bir harita mühendisinin dosya üzerinde teknik anlamda çalışması ve ona göre fiyatlandırma yapması gerekmektedir. Bizim söyleyeceğimiz ücret dosya içeriğini bilemeyeceğimiz için yaklaşık ücret dahi olmayacaktır.

  Saygılarımızla

  Beğen
  0
05 Kasım 2020

ilcede müstakil tek katlı betonarme bir evimiz var ev 2 daire 2 hisse var ayrı ayrı tapu almak istiyoruz maliyeti ve yapılacak işlemler nelerdir teşekkürler

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 05 Kasım 2020

  Merhabalar

  İfraz işlemlerinin maliyetini çıkarabilmek için tapu alanını bilmemiz gerekmektedir. Ayrıca teknik olarak inceleme yapılarak ifraz yapılıp yapılamayacağı, ifraz yapılabiliyor ise istenilen şartları karşılıyor mu bakmak gerekmektedir.


  Parseliniz kayseri il sınırları içerisinde ise 03522223564 numaralı whatsapp hattımızdan tapunuzu gönderirseniz inceleme başlatabiliriz.

  Beğen
  0
27 Ekim 2020

kuşadasında 12 adet bina olan bir sitede ikamet ediyorum.yan komşumun binası arsama 3 metre. bahçeside 3 metre girmiştir.bizi oraya sokmamaktadır.arsamı ve binanın kapladığı alanı geri alabilirmiyim.vaziyet planında herşey ortadadır.iyi günler.taşan alan 90 metrekareye yakındır

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 27 Ekim 2020

  Merhabalar

  Site içinde binalar mimari projedeki aplikasyon planına göre arazi içine yerleştirilir, haliyle bir aplikasyon hatası yok ise sizin arazinize tecavüz etmiş olması teknik olarak mümkün değildir.Konuyu anlamak adına evraklarınızı yerelden bir harita mühendisine göstererek çözüm yolu sunmasını isteyebilirsiniz. Teknik konularda dosya incelenmeden bir şey söylememiz mümkün olmamaktadır.

  Beğen
  0
27 Ekim 2020

Merhaba. Bayburt ta 130 dönüm biraz arazi var kardeşiz fakat abim köyde olduğu için benim tarlalarımıda kullanıyor ifraz edip tarlalarımı ayırıp kullanmasını engellemek istiyorum. Maliyeti nedir? Nasıl bir yol izlemeliyim? 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 27 Ekim 2020

  Merhabalar

  Teknik konularda yerelden bir harita mühendisi ile görüşmeniz gerekmektedir. Harita mühendisi arazinizin ifrazının yapılıp yapılamadığına yapılabiliyorsa nasıl yapılabildiğine ve maliyetine çalışarak sizi bilgilendirecektir.

  Beğen
  0
Sayfa: 1/2
Sonraki
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2021