HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

İfraz Fiyat Hesabı ve Harç Ücretleri

22 Eylül 2018

İfraz Ne demektir?

Harita Terimi Olarak İfraz; İmar planı olan alanlarda bulunan bir parselin imar planına göre sosyal donatı alanlarına terklerinin yapılması imar adası içinde kalan alanlarında düzgün şekilli parsel oluşturulması işlemine denir.

Yola yeşil alana yada kamu alanlarına terki olan taşınmazlarınızı ifraz yaptırarak temiz imar parseline dönüştürebilirsiniz.


İfraz Yaptırma Masrafları Nelerdir?

İfraz yaptırmak istediğinizde bir harita mühendisi tarafından ifraz dosyasının hazırlanması gerekmektedir. 

Harita mühendisinin ücreti Harita ve Kadastro Mühendisleri odası tarafından belirlenen ücret tarifesine göre belirlenir.

İfraz fiyatını belirleyen parametreler parselin bulunduğu ilçe, işleme giren parsellerin alanları ve oluşan parsellerin büyüklükleridir.


Aşağıdaki alana ifrazı yapılacak parsel alanlarının toplamını yazarak yaklaşık maliyet hesabı yapabilirsiniz.


İfraz Fiyat Hesabı
Hesapla
Parsel alanını yazarak hesapla butonuna tıklayınız


Harita Mühendisi ücretine ilave olarak Belediyeye yatırılacak olan İmar Harcı ve Kadastro müdürlüğüne yatırılacak olan Kadastro harcı bilgi olarak verilmiştir. Bu harçlara ilave olarak Tapu müdürlüğüne yatırılacak olan ifraz tevhid harcınız olacaktır. Tapu harçları beyan değeri üzerinden hesaplanmaktadır.


Burada bahsedilen harita ve harç masraflarına ilave olarak belediyelerin %40 kesinti yaparak size verdikleri %60 oranında ki alandan %40 kısmında kalan kısımda parsel oluşuyorsa satın almak istemeniz durumunda o bölümden doğan ücret çıkacaktır. 


Eloğlu Harita olarak ofisimize misafir olduğunuzda İfraz yaptırmak istediğiniz parsele ilişkin detaylı imar durum araştırması ve kesin maaliyet hesabını ücretsiz yapıyoruz.  Beğen
Bu paylaşımı 3 kişi beğendi
 
harita fiyatı ifraz fiyatı ifraz harçları hkmo ifraz ücreti ifraz maliyeti

22 Temmuz 2022

Canakkale ezine tekcam mevkiginde ananemin 10200 metre kare zeytinligi var etrafinda siteler var parsele bolunmus yerler var ama bildigim kadariyla imar yok digerleri nasil yapti pek bilgim yok bu tarlati zeytinligi dayim satmak biz ise satmak istemiyoruz parselletebiliyormuyuz tarlanin hemen ust kisminda sinir komsum zigana sitesi var yer tavakliiskelesi ezine vanakkale de

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 08 Ağustos 2022

  Merhabalar

  İfraz işlemi imar planı bulunan yerlerde imar planına göre imar planı bulunmayan yerlerde plansız alanlar yönetmeliğine göre yapılabilmektedir.


  Sorularınızı cevaplayabilmemiz için teknik inceleme yapılması gerekmektedir. Bunun için yerelden bir harita mühendisi ile görüşerek tapu bilginizi iletmeniz durumunda size detaylı bilgi verecektir.

  iyi günler dileriz.

  Beğen
  0
18 Temmuz 2022

Merhaba 9000 metrekare arsa ifrazi ne kadar tutar ... 2 parsele mi bölünür yoksa istediğimiz kadar mı ,iyi çalışmalar 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 18 Temmuz 2022

  Merhaba Hacı Bey

  Sorularınıza yanıt verebilmemiz için parselinizin tapu bilgisine ihtiyacımız olacaktır. Detaylı imar araştırması yaptıktan sonra tarafınıza bilgi iletebiliriz.

  03522223564 nolu whatsapp hattımıza tapunuzu gönderebilirsiniz.

  Beğen
  0
12 Mart 2022

kolay gelsin kaç dönüm araziyi arsa parsellemesine açabilirim yada tarlam 1000 lik planamı girmesi gerekiyor

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 12 Mart 2022

  Tarla vasfındaki arazinizin imar parseeelineee dönüssebilmesi icin o bölgeye ilgili belediyesince 1/1000 lik imar planlarının çizilmesi gerekmektedir.

  Beğen
  0
10 Ocak 2022

Toplam 583metrekare arsa var yarışı yeğenimin üstüne ben bana düşen diğer yarı için tapu almak istiyorum ifraz bedeli ne olur beni aydınlatır mısınız tüm işlemler ne kadar tutar

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 11 Ocak 2022

  Merhabalar

  İfraz işlemleri imar planına göre yapılabilmektedir. Öncelikle parselinizin imar durumu incelenerek ifraza uygun olup olmadığı netleştirilmelidir. Sonrasında ifraz yapılabiliyor ise iki eşit parçaya bölünebiliyor mu, yola yeşil alana terki var mı? gibi soruların yanıt bulması gerekiyor. 

  Bunun için ilçenizde çalışan bir harita mühendisi ile görüşerek hem teknik konularda hem de maliyet konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Beğen
  0
Sayfa: 1/3
Sonraki
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2023