HKMO Logo

Eloğlu Harita Blog

İfraz Fiyat Hesabı ve Harç Ücretleri

22 Eylül 2018

İfraz Ne demektir?

Harita Terimi Olarak İfraz; İmar planı olan alanlarda bulunan bir parselin imar planına göre sosyal donatı alanlarına terklerinin yapılması imar adası içinde kalan alanlarında düzgün şekilli parsel oluşturulması işlemine denir.

Yola yeşil alana yada kamu alanlarına terki olan taşınmazlarınızı ifraz yaptırarak temiz imar parseline dönüştürebilirsiniz.


İfraz Yaptırma Masrafları Nelerdir?

İfraz yaptırmak istediğinizde bir harita mühendisi tarafından ifraz dosyasının hazırlanması gerekmektedir. 

Harita mühendisinin ücreti Harita ve Kadastro Mühendisleri odası tarafından belirlenen ücret tarifesine göre belirlenir.

İfraz fiyatını belirleyen parametreler parselin bulunduğu ilçe, işleme giren parsellerin alanları ve oluşan parsellerin büyüklükleridir.


Aşağıdaki alana ifrazı yapılacak parsel alanlarının toplamını yazarak yaklaşık maliyet hesabı yapabilirsiniz.


İfraz Fiyat Hesabı
Hesapla
Parsel alanını yazarak hesapla butonuna tıklayınız


Harita Mühendisi ücretine ilave olarak Belediyeye yatırılacak olan İmar Harcı ve Kadastro müdürlüğüne yatırılacak olan Kadastro harcı bilgi olarak verilmiştir. Bu harçlara ilave olarak Tapu müdürlüğüne yatırılacak olan ifraz tevhid harcınız olacaktır. Tapu harçları beyan değeri üzerinden hesaplanmaktadır.


Burada bahsedilen harita ve harç masraflarına ilave olarak belediyelerin %40 kesinti yaparak size verdikleri %60 oranında ki alandan %40 kısmında kalan kısımda parsel oluşuyorsa satın almak istemeniz durumunda o bölümden doğan ücret çıkacaktır. 


Eloğlu Harita olarak ofisimize misafir olduğunuzda İfraz yaptırmak istediğiniz parsele ilişkin detaylı imar durum araştırması ve kesin maaliyet hesabını ücretsiz yapıyoruz.  Beğen
Bu paylaşımı 3 kişi beğendi
 
harita fiyatı ifraz fiyatı ifraz harçları hkmo ifraz ücreti ifraz maliyeti

27 Ekim 2020

Merhaba. Bayburt ta 130 dönüm biraz arazi var kardeşiz fakat abim köyde olduğu için benim tarlalarımıda kullanıyor ifraz edip tarlalarımı ayırıp kullanmasını engellemek istiyorum. Maliyeti nedir? Nasıl bir yol izlemeliyim? 

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 27 Ekim 2020

  Merhabalar

  Teknik konularda yerelden bir harita mühendisi ile görüşmeniz gerekmektedir. Harita mühendisi arazinizin ifrazının yapılıp yapılamadığına yapılabiliyorsa nasıl yapılabildiğine ve maliyetine çalışarak sizi bilgilendirecektir.

  Beğen
  0
02 Eylül 2020

102/259ve 102/260 önce belediye olup şu anda köy katagorisinde olan yukarıda yazılı ada parselde takriben 1600 metre payıma düşen 500 metre yeri 3 kardeş arasında ifrat yaptırmak istiyorum inceleyip durumunu ve toplam ne kadar masraf gideceğini bildirebilirsiniz şimdiden teşekkür ederim

Beğen
Bu paylaşımı 1 kişi beğendi
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 02 Eylül 2020

  Merhabalar

  0352 222 35 64 nolu whatsapp hattımıza tapu resmini atabilirseniz gerekli incelemeyi yapabiliriz.

  Beğen
  0
01 Eylül 2020

Merhabalar,


Edirne Enez Sultaniçe köyün de 1002 m2 arsanın 2 bölünmesi mümkün müdür?Arsanın içinde ev var 100 m2 lik.  iki ayrı 501 m2 olarak bölünebilir mi? Teşekkür ederim.

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 02 Eylül 2020

  Merhabalar

  Bir parselin bölümüne ilişkin bilgiler imar planı ile belirlenmektedir. İlgili parselin bağlı olduğu belediye ya da o bölgede çalışan bir harita mühendisi ile görüşmeniz gerekmektedir.

  Beğen
  0
09 Ağustos 2020

Bizim Kardeşimle ortak olarak almış olduğumuz 26 dönüm tarlamız var alırken kardeşimin üstüne almıştık yani şu an onun üstüne ve tek tapu biz bunu 2 ye bölmek istiyoruz maliyeti ne olur

 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 11 Ağustos 2020

  Merhabalar

  Tarla vasfındaki araziler 20000 m2 altına parsel oluşturulamamaktadır. tarla vasıflı bir parseli ikiye bölebilmek için en az 40000 m2 yani 40 dönüm olması gerekmektedir.

  Beğen
  0
 • Halit 11 Ağustos 2020 

  @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

  Vasfı bahçeye çevrilerek bölünemezmi

  Beğen
  0
04 Temmuz 2020

3700m2 lik parsel içinde, 4 adet bina, toplamda 91 bağımsız bölümden oluşan binalar var. Bizim binamız 27 daireden oluşuyor. Kentsel dönüşüm için diğer binalarla anlaşamadığımız için ifrazla binamızın arsasını ayırmak istiyoruz.Sizce bu mümkünmüdür?

Beğen
Bu paylaşımı 1 kişi beğendi
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.
 • Eloğlu Harita 09 Temmuz 2020

  Merhabalar

  İfraz işlemi ile binanızı ayırmak için de diğer tapu malikleri ile anlaşmanız gerekmektedir. Diğer bina malikleri ifraz için imza vermezler ise yine işleminiz tamamlanamayacaktır.

  Beğen
  0
 • Neşe 11 Temmuz 2020 

  @Eloğlu Harita yorumuna yanıt olarak

  (8) (Değişik:RG-27/10/2016-29870) Bir parselde birden fazla yapı bulunması ve bu yapılardan bazılarının riskli yapı olarak tespit edilmiş olması halinde;

  a) İlgili tapu müdürlüğünce, parsel üzerinde bulunan bütün yapıların değil, sadece riskli olarak tespit edilen yapıların tapu kütüğüne yapının açık adresi belirtilerek riskli yapı-belirtmesi işlenir.

   b) Yürütülecek uygulamalara sahip oldukları hisseleri oranında riskli olarak tespit edilen yapıların maliklerinin en az üçte iki çoğunluğu ile karar verilir.

  c) Riskli olarak tespit edilen yapıların yeniden inşası için düzenlenecek yapı ruhsatı, diğer maliklerin haklarının menfi olarak etkilenmemesi şartıyla, bütün maliklerin değil, sadece riskli yapıların maliklerinin talep ve muvafakatine istinaden düzenlenir. Riskli yapıların yeniden inşası için kurulacak kat irtifakında da, diğer maliklerin arsa payını etkilememesi kaydıyla sadece riskli yapıların maliklerinin talep ve muvafakati aranır.

  ç) Riskli olarak tespit edilen yapıların bulunduğu alanın risksiz olan veya riskli yapı tespiti yapılmamış olan yapıların bulunduğu alandan ifrazı mümkün ise, ifraz, taksim, terk, ihdas ve tapuya tescil işlemleri re?sen yapılır veya yaptırılır.

  Yukarıdakiler doğrultusunda yapabileceğimiz anlaşılıyor.Doğru mudur?

  Beğen
  0
Bu Konuda Soru Sor
 Yukardaki toplama sonucunu kutuya yazınız.

 

ELOĞLU HARİTA EMLAK

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet İşh. 26/E Melikgazi Kayseri

Telefon: 0(352) 222 35 64

Hizmetlerimiz

 • İfraz Tevhid Parselasyon
 • Yapı Aplikasyon Projesi
 • Zemin Tespit Tutanağı
Eloğlu Harita tarafından geliştirilmektedir. Copyright © 2005-2022